Китайските депутати може да обсъдят по време на годишната сесия на Общокитайското събрание на народните представители през март по-нататъшни социални реформи и по-специално възможността да се позволи на двойките да имат трето дете, съобщава държавното издание Global Times.
Още: САЩ прехвърлят над 100 млн. долара военна помощ от Израел и Египет към Ливан
Още: Турция заплаши с военна операция срещу кюрдските сили в Сирия
През есента на 2015 г. китайските власти взеха решение да отменят политиката "едно дете", съществуваща от края на 70-те години на миналия век. Председателят на Китайската народна република Си Дзинпин отбеляза, че това решение ще помогне за балансиране на населението и ще осигури развитието на страната, допълва БГНЕС.
Предложението издигна представителят на южната китайска провинция Гуандун, адвокатът Чжу Леюй, обосновавайки загрижеността си, че Китай може да се превърне в страна с ниска раждаемост, ако не може по съответния начин да балансира своята политика по отношение числеността на населението.
"Между очакванията и ефектът от премахването на политиката "едно семейство - едно дете" има голямо разминаване, това доведе не до бързо нарастване на населението, а обратното – до намаляване на раждаемостта", казва Чжу Леюй.
Още: Командир на "Хамас" загина при израелски удар на Западния бряг
Още: Ердоган призова за международна подкрепа за възстановяването на Сирия
Според държавното статистическо бюро, през 2017 г. в Китай са се родили 17,23 милиона деца, което е с 630 хиляди по-малко от година по-рано, раждаемостта е намаляла с 0,52 процента. В същото време, през 2016 г. раждаемостта е най-високата от 2000 г. насам, но експерти отдават това не на премахването на ограниченията, а на това, че през 2015 г. семейните двойки не искат да имат деца по-скоро заради следване на знаците в китайския хороскоп. Символът на 2015 г. беше овцата, а в Китай годината на овцете не се смята за най-благоприятна за раждане на деца.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Апетитът на Ердоган в Сирия и каква ще е съдбата на Асад: Анализ на Тайфур Хюсеин (ВИДЕО)
Още: Близо 130 достигнаха загиналите при земетресението в Тибет (ВИДЕА)
На свой ред, експертът по демографските въпроси Хуан Вънчжен заявава пред вестника, че само разрешението да се роди трето дете няма да реши проблема с намаляването на раждаемостта в страната. Според него "Китай трябва да се откаже изцяло от своята политика на планиране на раждаемостта, за да помогне за увеличаване на раждаемостта."
Той прогнозира, че през следващите 10 години раждаемостта в Китай значително ще намалее, което от своя страна може да се превърне в сериозна заплаха за икономическото развитие на страната след 20 години, ако Китай продължи да изпълнява "политиката на двете деца."
В края на 70-те години на миналия век Китай въведе политиката "едно семейство - едно дете", за да контролира нарастването на населението, разрешавайки на семействата в града да имат само едно дете, а в селата - две, ако първото е момиче. С течение на времето обаче тази политика доведе до демографски проблеми като полов дисбаланс и застаряване на населението.
Още: ООН: Иран е екзекутирал над 900 души през 2024 г., включително десетки жени
Още: Ферибот с Марин Льо Пен се е блъснал в друг в Индийския океан (ВИДЕО)
През 2013 г. властите решиха да разхлабят тази политика, за да разрешат възникналите проблеми. Второ дете бе позволено да имат двойки, където поне един от съпрузите е единствено дете в своето семейство. Сега второто дете може да имат всички семейства.
Според предварителните оценки на китайските власти около 90 милиона семейства попадат в "политиката две деца", което ще позволи населението да се увеличи до 1,45 милиарда до 2030 година.