Посолството на Китай във Вашингтон каза на САЩ, Великобритания и Австралия да се „отърсят от манталитета си от студената война и идеологическите предразсъдъци“, след като триото обяви нов пакт за сигурност в четвъртък, пише The Guardian.
Тристранното партньорство в областта на сигурността, наречено „АУКУС“, беше обявено от лидерите на трите държави чрез видеовръзка и предвижда 18-месечен план за предоставяне на Австралия на ядрени подводници. Той също така предизвика силна политическа реакция в страната в Австралия и Обединеното кралство, както и от Франция, чийто съществуващ договор за подводници с Австралия на стойност 90 милиарда долара сега внезапно приключи, предаде агенция Фокус.
Въпреки че никой лидер не спомена Китай, стана ясно, че споразумението е в отговор на „експанзионизма и агресията на Пекин в Южнокитайско море и към Тайван“, отбелязва изданието. Американският президент Джо Байдън говори за необходимостта от поддържане на „свободен и отворен Индо-Тихоокеански регион“ и за справяне с „настоящата стратегическа среда в региона“.
Когато беше помолен за отговор на обявяването на АУКУС, говорителят на китайското посолство Лю Пенгю каза, че страните „не трябва да изграждат изключващи блокове, насочени или увреждащи интересите на трети страни. По-специално, те трябва да се отърсят от манталитета си от студената война и идеологическите предразсъдъци“.
Повечето китайски държавни медии все още не са докладвали за сделката в часовете след нейното разкриване.
Китай ускорява военното си развитие и става далеч по-агресивен в региона, включително почти ежедневни нахлувания в зоната на ПВО на Тайван. Нарастват опасенията, че конфронтацията в Южнокитайско море или Тайванския проток може да прерасне в конфликт, отбелязва The Guardian.