Парламентът на Китай одобри закон за борба с разточителното използване на хранителни продукти, който влиза в сила от днес, съобщи РИА Новости.
За правителството на Китай по-рано изхранването на огромното по брой население беше постоянно предизвикателство. След като успя да се справи с решаването на този проблем, сега властите се заеха с борбата срещу разточителното използване на продукти, което е достигнало големи мащаби.
Китайският лидер Си Дзинпин заяви, че "явлението разхищение на храна ужасява и огорчава" и нареди сред гражданите да се насърчава умереността в храненето. Президентът на Китай призова хората да развият чувство на срам заради „разточителството при храната и гордост от икономията“.
След указа на Си Дзинпин в Китай стартира акция „Чиста чинния”, към която вече се включиха милиони. Хората споделят в социалните мрежи снимки и видеоклипове с празни чинии, показвайки, че цялата храна е изядена.
Всяка година в Китай се изхвърлят около 35 млн. тона храна още преди да е стигнала до потребителите. Ежедневно във всеки от 500-те града на Китай се произвеждат средно около 50 тона хранителни отпадъци. Според проучвания, в Пекин, Шанхай, Чънду и Лхаса годишно се изхвърлят средно по 17-18 милиона тона продукти, с които биха могли да бъдат изхранени 30-50 милиона души.
Едни от най-големите източници на хранителни отпадъци в Китай са корпоративните партита.
В ресторантите там е прието да се поръчват разнообразни блюда в големи общи порции, а не за всеки човек поотделно. Ако остане храна, тя се опакова за вкъщи.
Малко по-различна е ситуацията с корпоративните банкети, тъй като при тях хората се чувстват неудобно да вземат храна със себе си и тя остава неизядена в големи количества
Властите в Китай не за първи път се занимават с този въпрос, като особено внимание се отделяше на решаването на проблема с недостатъчната осведоменост при децата относно необходимостта да бъдат пестеливи при храненето. Независимо от това, феноменът разточителство все още съществува.