Китайският парламент одобри закон за чуждестранните инвестиции, който беше задействан по ускорена процедура и може да послужи като маслинова клонка в търговските преговори със САЩ, предаде БГНЕС.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Законодателството има за цел да се справи с дългогодишни оплаквания от чуждестранни компании, но американските и европейските търговски камари изразиха загриженост, че не им е предоставено достатъчно време да дадат своя принос.
Националният Народен конгрес на Китай гласува с 2 929 в полза на закона - с 8 "против" и 8 "въздържали се" - едва три месеца след обсъждането на първия проект, необичайно бърз обрат за законодателната власт, която се събира веднъж годишно. Този ход идва, след като американските и китайските преговарящи проведоха сложни преговори, насочени към разрешаване на търговската война, ударила бизнеса с тарифи от над 360 млрд. долара в двупосочната търговия.
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че преговорите трябва да приключат в рамките на четири седмици, добавяйки: "Получаваме това, което трябва".
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Главният търговски представител на Китай Лиу Хе проведе телефонни разговори с министъра на финансите на САЩ Стивън Мнучин и американския търговски представител Робърт Лайтхайзер, като официалната китайска информационна агенция "Синхуа" твърди, че е постигнат "значителен напредък".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Законопроектът ще премахне изискването за чуждестранни предприятия да прехвърлят собствено патентовани технологии към китайски партньори в съвместни предприятия и да предпази от "незаконна намеса на правителството" - важни точки в търговските преговори. Той също така обещава да премахне процеса на "одобрение за всеки отделен случай" за чуждестранни инвестиции, твърдят официални лица.
Промените ще гарантират, че чуждестранните инвеститори ще се ползват от същите привилегии като китайските компании в повечето сектори, с изключение на тези, поставени в "негативен списък". Пекин използва негативни списъци, за да идентифицира области, които или са извън границите на недържавните предприятия, или изискват от тях да преминат през процес на кандидатстване и одобрение.
Американската търговска камара в Китай заяви в изявление тази седмица, че "приветства и оценява това законодателно усилие за подобряване на климата на чуждестранните инвестиции". Но тя добави, че е загрижена, че "такъв важен и потенциално широкообхватен законодателен акт ще бъде приет без обширни консултации и принос от заинтересованите страни в индустрията".
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Законът трябва да влезе в сила от 1 януари 2020 година. Пекин вижда нормата като средство за привличане на повече чуждестранни инвестиции, тъй като икономиката му се забавя, а миналата седмица правителството представи цел за растеж от 6,0 до 6,5% тази година, което е спад от ръста със 6,6% през 2018 година.