За първи път след пандемията Китай разрешава на чуждестранни алпинисти да стигнат до Еверест през Тибет.
Още: Иран успокои Запада: Не ускоряваме програмата си за обогатяване на уран
До върха на света
Ейдриън Балинджър, който е изкачвал Еверест осем пъти е един от западните водачи, които предпочитат тибетския маршрут до върха на най-високата планина в света, за разлика от по-известния непалски маршрут. Тази година той ще води група алпинисти чрез своята компания Alpenglow Expeditions.
ОЩЕ: Нов рекорд: Четиригодишно момиченце от Чехия изкачва връх Еверест (СНИМКИ)
Всички пропуски за китайския маршрут до планината, която в Китай е известна като Комолангма, се разпространяват от Китайската тибетска планинарска асоциация (CTMA), а не от служител или съвет по туризма в Пекин. Няма и официално съобщение, публикувано от китайското правителство, което да уведомява обществеността, че ще се раздават пропуски.
Още: "Ислямска държава" пое отговорността за атентат в Афганистан
Още: Най-сетне: Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader с двама българи на борда
В резултат на това, казва Балинджър, най-добрият начин некитайският алпинист да разбере, че тибетската страна на Еверест ще бъде отворена, е когато CTMA изпрати ценова листа за сезона. Тези списъци включват разходите за якове, които пренасят екипировката нагоре и надолу по планината, местни водачи, преводачи и транспорт от столицата на Тибет Лхаса до базовия лагер на Еверест.
ОЩЕ: Хеликоптер с чуждестранни туристи катастрофира близо до Еверест
Чужденците, които получават туристически визи за Китай, трябва да получат допълнителна, отделна виза за Тибет, който е полуавтономен регион. CTMA оказва съдействие за това на алпинистите.
Годишно се предоставят максимум 300 разрешителни за некитайски катерачи.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Прозорецът за изкачване на Еверест е малък - обикновено между края на април и средата на май. Екипът на Балинджър ще пристигне в Китай на 25 април.
ОЩЕ: Непалски алпинист изкачи Еверест за 28-ми път
Въпреки че Непал има по-известния и по-фотографиран път до връх Еверест, по-големият брой посетители води до повече боклуци, по-голяма ерозия и повече човешки отпадъци.
"Изкачването от китайската страна някога е било по-популярно, отколкото изкачването от непалската страна. Така че от около 2000 г. до 2007 г. китайската страна беше по-популярната страна и беше общоприето, че причината да е по-популярна е, че е по-безопасна", обяснява Балинджър.