Кипър призовава Европейската комисия да предостави финансова помощ за Ливан и други държави в Източното Средиземноморие, които приемат милиони бежанци от Сирия, за да се спре значителният приток на мигранти към европейските страни на първа линия в региона. Това каза кипърският вътрешен министър Константинос Йоану в писмо до заместник-председателя на Европейската комисия Маргаритис Схинас и комисаря по вътрешните работи Илва Йохансон, предава БНР.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Ливан, Египет и Йордания са на първа линия
Европейска подкрепа за Ливан, Египет и Йордания за създаване на тяхна територия на инфраструктура за бежанци ще им помогне да се превърнат в „бариери пред миграционните потоци“, с които през последните години се сблъскват страните-членки на ЕС в Източното Средиземноморие, посочва в писмото си министър Константинос Йоану.
Още: Брюксел е изплатил 6 милиарда евро на Турция за сирийските бежанци
Никозия предлага Брюксел да постигне с тези държави договорености по подобие на споразумението си с Турция за мигрантите, подписано през 2016 г.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Особено спешна е необходимостта за помощ за Ливан, който при население от 5 млн. души е приел 2,5 млн. сирийци. „Ако Ливан рухне, цяла Европа ще има проблем“, заяви министър Йоану.
Силен натиск и срещу Кипър
Кипър, като най-близката до тях страна от ЕС, е подложен на силен натиск.
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Още: Израел обяви, че няма да приеме нито един сирийски бежанец
От Ливан и Сирия тръгва основният морски канал за трафик на мигранти към острова, като лодките по него вече са всекидневно явление. Само през последните три дни на миналата седмица по него пристигнаха над 200 души.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Кипър също така смята, че на европейско ниво трябва да бъде преоценен статутът на Сирия, за да могат да се правят връщания и депортиране на мигранти в нея, което сега не е възможно. Вече две зони в Сирия са признати от Агенцията на ЕС за убежище (EUAA) като безопасни, така че те трябва да бъдат признати и на ниво Европейски съюз, подчерта министър Йоану.
Той ще постави този проблем и на предстоящата си среща във Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) в Женева.
Още: От началото на годината над 600 000 сирийци са се завърнали по домовете си