Поредният оръжеен тест на Северна Корея е бил на хиперзвукова ракета със среден и дълъг обсег. Това съобщиха държавните медии в страната, като добавиха, че севернокорейският "вожд" Ким Чен Ун е присъствал лично на изстрелването.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
"Успешно беше извършено изстрелване на нова хиперзвукова ракета със среден и дълъг обсег, която има военностратегическа стойност", заяви държавната медийна агенция KCNA ден след теста.
С изстрелването Ким заяви, че КНДР вече е "придобила стратегически ракети, които са с твърдо гориво, маневрени бойни глави и способни да носят ядрено оръжие".
Още: Руската пропаганда тръби как хутите успешно тествали хиперзвукова ракета
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
От Южна Корея твърдят, че ракетата, изстреляна рано на 3 април, е прелетяла около 600 км, преди да се разбие във водите между Южна Корея и Япония, пише БГНЕС.
North Korea has successfully tested a new hypersonic medium-range ballistic missile
The material indicates that "Hwasonpo-16B" is equipped with a hypersonic planning warhead. Separated from the missile, it flew 1,000 kilometers, reaching a maximum altitude of 101.1 km, and fell… pic.twitter.com/WQcDQbmWVuОще: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
— NEXTA (@nexta_tv) April 3, 2024
Ракетни изпитания
Последното изстрелване на Пхенян на ракета Hwasong-16 се случи по-малко от две седмици, след като лидерът Ким Чен Ун лично се появи и видя тест на двигател за хиперзвукова ракета със среден обсег на действие.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Още: Американски бомбардировач B-52 с хиперзвукова ракета се появи в Гуам и вся паника в Китай (ВИДЕО)
Северна Корея отдавна се стреми да овладее по-съвременни хиперзвукови технологии и технологии с твърдо гориво, за да направи ракетите си по-способни да неутрализират южнокорейско-американските системи за противоракетна отбрана и да заплашват американските военни бази в региона.
Хиперзвуковите ракети са по-бързи и могат да маневрират по време на полет, което ги прави по-трудни за проследяване и прехващане, докато ракетите с твърдо гориво не се нуждаят от зареждане с гориво преди изстрелване, което ги прави по-трудни за откриване и унищожаване, както и по-бързи за използване.