Израелските власти все повече вярват, че Международният наказателен съд в Хага се готви да издаде заповеди за арест на висши държавни служители по обвинения, свързани с войната срещу "Хамас".
Още: Дипломат № 1 на Иран плаши с всеобхватна война
Още: На 1 февруари: Израел ще освободи 183 палестински затворници
Това твърдят петима израелски и чуждестранни представители пред The New York Times. Според тях израелският министър-председател Бенямин Нетаняху е сред лицата, които могат да бъдат посочени в заповедта.
Още: "Хамас" отново сяда на масата на преговорите с Израел
Израелските и чуждестранните служители, цитирани от NYT, също така смятат, че съдът обмисля заповеди за арест на лидери на "Хамас". Не е ясно кой от екстремисткото движение може да бъде обвинен или какви престъпления ще бъдат посочени в тази част.
Още: Феноменално: Откриха бебе в коремчето на неродено дете
Още: Временният президент на Сирия обещава да преследва престъпниците, проляли сирийска кръв (ВИДЕО)
Припомняме, че през март 2023 г. съдът в Хага издаде заповед за арест на руския диктатор Владимир Путин и на детския омбудсман Мария Лвова-Белова за системно отвличане на украински деца.
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Подготовка за ядрена война: Китай гради подземен комплекс, 10 пъти по-голям от Пентагона? (СНИМКИ)
Още: "Хамас" обяви имената на следващите заложници, които ще бъдат освободени
Още: За първи път Киев и Москва преговаряха за връщане на украински деца: Какви са резултатите?
В какво ще бъдат обвинени израелските служители?
Според двама от петимата служители, които са говорили при условие за анонимност, израелските служители могат да бъдат обвинени в предотвратяване на доставката на хуманитарна помощ в Ивицата Газа и в прекалено суров отговор на атаките срещу Израел, извършени на 7 октомври от "Хамас".
Още: Психологически тероризъм: Израел за видео на “Хамас“ със заложници
Още: Израел е предупредил Ливан, че Иран вкарва нелегално кеш за "Хизбула"
Още: Русия отново създава напрежение: Япония вдигна изтребители след засичане на руски бомбардировачи
Тогава ръководената от екстремистите атака доведе до убийството на около 1200 души в Израел и отвличането на около 250 други. Последвалата война в Газа, включваща интензивни израелски бомбардировки, е отнела живота на повече от 34 000 души, твърдят официални представители на Газа (контролирани от "Хамас"), причинила е мащабни щети на жилищата и инфраструктурата и е довела територията до ръба на глада.
Израелските длъжностни лица не разкриват естеството на информацията, която ги е накарала да се опасяват от потенциални действия на Международния наказателен съд, а съдът не коментира въпроса.
Израел иска да спре съда в Хага
Израел полага целенасочени усилия, за да предотврати опасенията на Международния наказателен съд да издаде заповеди за арест на министър-председателя Бенямин Нетаняху и други високопоставени израелски служители, съобщи в неделя източник от израелското правителство пред The Times of Israel.
Според него кампанията се води от Съвета за национална сигурност. Министерството на външните работи също участва в нея. „Действаме, където можем“, заявява пред изданието израелски дипломат.
Снимка: Бенямин Нетаняху, Getty Images
Заповедите за арест от съда вероятно ще бъдат възприети в голяма част от света като унизително морално порицание, особено за Израел, който от месеци се сблъсква с международен отпор заради поведението си в Газа. Дори американският президент Джо Байдън го нарече „прекалено“.
Още: Белият дом с призив за "мирни" протести в университетските кампуси
Един от израелските служители заявява пред NYT, че възможността съдът да издаде заповеди за арест, е повлияла на израелските решения през последните седмици. Не е ясно на какъв етап е процесът в Международния наказателен съд (МНС). Всички заповеди ще изискват одобрение от група съдии и не е задължително да доведат до съдебен процес или дори до незабавен арест на посочените.
Още: В търсене на примирие: Блинкен пристигна в Саудитска Арабия (СНИМКИ)
Припомняме, че заповедите на МНС важат само в страни, ратифицирали основополагащия документ на съда - Римския статут. Израел го е подписал, но не го е ратифицирал. Последното важи също така за САЩ и Русия.
Карим Хан, главният прокурор на съда, по-рано потвърди, че екипът му разследва инциденти по време на войната в Ивицата Газа, но неговата канцелария отказва коментар сега.
Още: САЩ готвят санкции срещу част от ЦАХАЛ, Нетаняху се възпротиви
Остра реакция от Нетаняху
В петък Нетаняху заяви, че всяка намеса на Международния наказателен съд „ще създаде опасен прецедент, който заплашва войниците и служителите на всички демокрации, борещи се с дивия тероризъм и безсмислената агресия“.
"Под мое ръководство Израел никога няма да приеме опит на Международния наказателен съд да подкопае присъщото му право на самоотбрана. Ние няма да се подчиним на това", допълни той. И нарече страната си "единствената демокрация в Близкия изток".
Базираният в Хага Международен наказателен съд е единственият постоянен международен съд в света, който има право да преследва лица, обвинени във военни престъпления, геноцид и престъпления срещу човечеството. Съдът не разполага със собствени полицейски сили. Вместо това той разчита на 124-те си членове, сред които са повечето европейски държави, да арестуват лицата, посочени в съдебните заповеди. МНС не може да съди задочно обвиняеми, но заповедите на съда могат да създадат пречки за пътуване на посочените в тях длъжностни лица.
Още: Два сценария за конфликта Иран-Израел: Говори доц. Искрен Иванов (ВИДЕО)