Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво става, когато влак в Япония закъснее с една минута

27 април 2022, 14:00 часа • 4980 прочитания

Пътуването с влак в Япония е истинско преживяване. Високоскоростните влакове "Шинкансен" са една от гордостите на нацията. Когато някой от тези футуристични влакове-стрели спре на платформата, остава там точно 12 минути. Всичко е изчислено - пет минути за слизане и качване, а екипът, който трябва да почисти влака, има точно по 12 секунди за един ред седалки.

Още: Южнокорейските следователи искат да се повдигнат две обвинения на президента

Още: Иран успокои Запада: Не ускоряваме програмата си за обогатяване на уран

Точност до секундата

Разбира се, стриктният график и дисциплината се отнасят и за машинистите. "В Япония машинистите са обучени да контролират графика на влаковете до минутата, дори до секундата", обяснява генералният секретар на West Japan Railways Макото Маекава. "С течение на времето за тях това става нещо, което се разбира от само себе си. Стараят се да пристигат навреме и стриктно изпълняват очакванията."

Хирофуми Вада е следвал точно този принцип през цялата си 40-годишна кариера в компанията West Japan Railways (JR West). До една съдбовна сутрин през юни 2020-а година в една от провинциите в Западна Япония. Вада трябвало да закара един бракуван влак до депото. Но чакал празния влак на грешния коловоз и докато установил грешката, минали две минути. Предаването на влака от единия машинист на другия се забавило.

Още: 20% от възрастните живеят в бедност: Защо все повече японски пенсионери влизат нарочно в затвора? (ВИДЕО)

Още: "Ислямска държава" пое отговорността за атентат в Афганистан

Едната минута била наваксана

Вада побързал, наваксал половината закъснение, но все пак пристигнал в депото с минута по-късно. Работодателят тутакси казал: няма добра работа, няма заплата - и удържал около 40 цента от заплатата му. "Японските железници много се стараят да бъдат точни и мисля, че обществото също очаква това", казва адвокат Акане Нишияма, който защитава интересите на Вада. "Но въпросът е - ако машинистите не успеят да изпълнят изискванията, може ли това да се третира като неизпълнение на трудовите задължения?"

Вада подал жалба срещу работодателите си заради удръжката от заплатата - не заради глобата, а в очакване на трайна промяна в политиката на компанията. В Япония при закъснение само от няколко секунди всеки машинист трябва да участва в т.нар. дисциплинарно обучение: почистване на влакове, писане на писма с извинения. Определено недостойно отношение към служителите.

Машинистите са под напрежение

Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт

Още: Земетресение разлюля Турция

Настояването влаковете да се намират на местоназначението си на секундата веднъж вече доведе до катастрофа през 2005-а година. За да навакса закъснението, машинистът взима завой твърде бързо. Влакът дерайлира, при което загиват над 100 души. "Ако има закъснение, това може да накара машиниста да стане нетърпелив или да кара неразумно, за да компенсира закъснението", казва синдикалистът Маекава.

Вада е на същото мнение. "Искам да използвам случая, за да се предотврати това в бъдеще и да се създаде среда, в която водачите могат да работят разумно, без напрежение и стрес."

Вада обаче не успява. Той получава справедливост - компанията му връща 40-те цента от заплатата. JR West обаче няма да плати нито обезщетението от почти 15 000 евро, нито хонорара на адвоката. Това решение едва ли ще мотивира железопътната компания да преосмисли начина, по който се отнася към своите служители. Борбата на Хирофуми Вада се оказа напразна.

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес