Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Жители на Нагорни Карабах палят къщите си преди изтеглянето на силите на Ереван

15 ноември 2020, 13:30 часа • 3244 прочитания

Арменските сили се очаква да започнат днес изтеглянето си от района на град Калбаджар край Нагорни Карабах, част от който преминава под контрола на Азербайджан по силата на мирното споразумение, сключено след шест седмици боеве, предаде АФП, цитирана от БНР.

Жители на селата в този регион предпочетоха да запалят къщите си, за да не попаднат в ръцете на неприятеля. Баку и Ереван си оспорват контрола върху този планински анклав от десетилетия.

Вчера десетки къщи бяха опожарени от собствениците си в село Шаректар, което е под контрола на арменските сили от първата война в началото на 90-те г., отнела живота на 30 000 души.

Преди разселванията, свързани с войната от 90-те, окръг Калбаджар бе населен почти само с азербайджанци. Но арменското правителство финансира след това заселването на арменски семейства в тази зона.

Журналисти на АФП на терен видяха през последните два дни как много жители товарят покъщнината си на камиони и заминават за Армения.

Мирното споразумение предвижда присъствието на руски мироопазващи сили, които пристигнаха в петък в Степанакерт, главния административен център на Нагорни Карабах.

Въпреки че Степанакерт остава под арменски контрол, жителите му са го напуснали заради ожесточените сражения. Местните власти ги призоваха да се завърнат по домовете си, но почти всички магазини в града все още са затворени. Вчера там пристигнаха десетина автобуса от Армения с местни жители. Интернетът не функционира, а мобилните телефони вече хващат азербайджански оператори.

По-рано руският президент Владимир Путин призова в телефонен разговор азербайджанския си колега Илхам Алиев да се грижи за християнските храмове в онези райони на Нагорни Карабах, които минават под азербайджански контрол по силата на подписаното тази седмица споразумение за спиране на огъня.

От пресцентъра на Илхам Алиев също разпространиха съобщение за разговора му с Путин, в което се казва, че християнските паметници ще се опазват от държавата.

Основната религия в Азербайджан е ислямът, припомня Ройтерс.

Телефонен разговор се е състоял и между Путин и арменския премиер Никол Пашинян, съобщи пресслужбата на арменското правителство. Обсъдени са били въпроси, свързани с обстановката в зоната на нагорнокарабахския конфликт и е било подчертано, че е важно да се запази стабилността по разделителната линия.

На 9 ноември Путин, Алиев и Пашинян подписаха обща декларация за пълно спиране на военните действия в Нагорни Карабах. Беше договорено, че страните остават на заетите позиции и в региона се разполагат руски мироопазващи сили.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес