Открит протест с искане Русия да върне Курилските острови на Япония се проведе в Страната на изгряващото слънце.
Историческото в случая е, че за пръв път протестиращите използваха директно думите "незаконно окупирани" що се отнася до Курилските острови. А протестът се провежда в деня на т.нар. Северни територии - това се отнася именно до Курилските острови.
A rally is taking place in #Tokyo demanding that #Russia return the #Japanese islands off the coast of #Hokkaido.
— NEXTA (@nexta_tv) February 7, 2023
For the first time, protesters use the phrase "illegally occupied islands," notes Kyodo News.
Today, #Japan celebrates Northern Territories Day. pic.twitter.com/dqyML9wryt
По силата на т.нар. договор Шимода от 1855 година, Япония претендира за островите Итуруп, Кунашир, Шикотан и Хабомай. С този договор Курилските острови биват разделени между Япония и Русия по протока Фриз – на юг от него са за Япония, а на север са за Русия. През 1875 година в Санкт Петербург е подписан нов договор и според него Курилските острови стават изцяло японско владение. Но след Втората световна война СССР присъединява изцяло Курилските острови към съветските територии.
Още от 2016 година насам Руската федерация обръща особено внимание и засилва военния си потенциал на Курилските острови. На остров Матуа има летище за леки военнотранспортни самолети. На Курилските острови е разположена артилерийска дивизия, там има и изтребители СУ-35, както и ракетни установки "Бал" и "Бастион".
Как изглежда, че Япония се подготвя да реши проблема с Курилските острови по военен път: Япония и Курилските острови - студеният проблем на Путин, който става горещ