Според екип от учени от Националния институт по генетика и университета в Ниигата, вариантът Делта на коронавируса, циркулиращ в Япония, е натрупал твърде много мутации в един от неструктурните си протеини, което го е направило неспособен да се "поправи" с течение на времето и по този начин го е довел до "самоунищожение".
Още: Китай тества неядрена водородна бомба (СНИМКА)
Още: След кратко затишие Израел удари Газа: 25 загинали, включително деца
"Вариантът Делта коронавируса в Япония се предава с висока скорост и измества други варианти. Но с натрупването на мутации в него смятаме, че той е станал дефектен и не е в състояние да произвежда свои собствени копия. Предвид факта, че броят на новите случаи не се увеличава, смятаме, че в някакъв момент чрез тези мутации той се е насочила директно към естествено самоунищожение", каза пред "The Japan Times" професор Ицуро Иноуе, ръководител на екипа от учени.
Според проучването голяма част от мутациите в щама Делта в Япония са настъпили в участъка A394V на неструктурния протеин nsp14, който отговаря за способността на вируса да "поправя" съществуващи грешки и недостатъци.
"Ако вирусът беше "жив и здрав", определено щеше да има увеличение на новите случаи, тъй като носенето на маски и ваксинацията не могат да предотвратят заразяването в някои случаи дори след пълна ваксинация", добави ученият.
Още: В светлината на дълга: Южна Корея с примиренческа позиция в търговската война със САЩ
Още: Ад в Австралия: Гигантски вълни отнеха човешки животи (ВИДЕО)
Друг японски учен, Такеши Урано, професор в Медицинския факултет на университета в Шимане, помолен от изданието да коментира откритието на екипа на Иноуе, заяви, че протеинът nsp14 има "изключително важна функция за защита на нуклеиновите киселини на вируса от разрушаване".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Китайският посланик в САЩ с рецепта от традиционната медицина за разрешаването на търговската война
"Проучванията показват, че вирус с повреден протеин nsp14 значително губи способността си да се възпроизвежда, така че това може да е един от факторите за драматичния спад на новите инфекции", каза експертът и добави, че "реагент, който може да "укроти" този протеин, може да бъде потенциално лекарство".
Според професор Иноуе подобен драстичен спад на новите инфекции може да се наблюдава и в други страни, но в момента в никоя друга страна по света няма толкова много мутации в участъка A394V на протеина nsp14, колкото в Япония.
В същото време специалистът предупреди, че "самоликвидирането" на Делта варианта на коронавируса в Япония може да доведе до навлизането на други активни щамове в страната.
Още: САЩ съсипаха с ракети пристанище в Йемен, изтеглят много войници от Сирия (ВИДЕО)
Още: Прочут екстрасенс с ужасяваща прогноза за 2025 г.: Намесени са Китай и Русия
"Другите щамове проникнаха малко по малко, но щамът Делта ги задържа. А когато няма какво да защити границата, се създава възможност за зараждане на нови щамове, тъй като ваксинацията сама по себе си не е решение", добавя Иноуе.
Към неделя, 21 ноември, в Япония са регистрирани 1 726 830 случая на заразяване с коронавирус. Междувременно през последните 24 часа бяха потвърдени нови 143 случая. Днес не са регистрирани смъртни случаи, причинени от коронавируса. В страната са ваксинирани напълно 75,7% от населението.