Японското правителство одобри нова стратегия за националната си сигурност. В документа вече се посочва правото на Япония да нанася контраудари по цели на територията на потенциален противник.
"В случай на ракетно нападение от страна на противник Япония трябва да разполага с капацитет за контраудар, т.е. способност да нанесе ефективен контраудар, за да предотврати по-нататъшни въоръжени нападения от страна на противника", се казва в документа.
Условията за контраудар включват нападение срещу Япония, заплаха за нейното съществуване чрез нападение от приятелска страна и отсъствие на подходящи средства за отблъскване на нападението. Освен това употребата на сила трябва да бъде сведена до минимум.
ОЩЕ: Заради заплахите на Ким Чен Ун: Армията на САЩ създаде космическо подразделение в Южна Корея
В новата си стратегия за национална сигурност Япония отбелязва също така необходимостта от подобряване на собствените си отбранителни способности във всички области, включително космическата и киберсигурността. Страната ще развие и способности за противодействие на новите видове оръжия като хиперзвукови и ракети с променливи траектории на полета.
Увеличаване на военните разходи
Япония също така затвърди и решението си да увеличи разходите за отбрана до 2% от БВП до 2027 г.
Японският министър-председател Фумио Кишида нареди бюджетът за отбрана през 2027 г. да бъде финансиран в размер на 8,9 трилиона йени (64,8 млрд. долара по текущия обменен курс). Това е около 1,7 пъти повече от тазгодишните 5,37 трилиона йени (39 млрд. долара).
Токио е загрижен за влошаването на ситуацията в областта на сигурността заради ядрената ракетна програма на КНДР, нарастващата сила на Китай и ситуацията около Украйна. През текущата финансова година (която започна през април) разходите на Япония за отбрана се увеличиха с около 50 млрд. йени спрямо предходната година и достигнаха 5,37 трилиона йени, което е рекордно високо ниво. Още през следващата година се очаква тази сума да се увеличи с 25% до 6,8 трилиона йени (около 49 млрд. долара), съобщи агенция Kyodo.
Миролюбива нация
Въпреки всичко Япония заяви, че няма намерение да се превръща във военна сила. "Като миролюбива нация ние ще се посветим единствено на отбраната и няма да се превърнем във военна суперсила, която представлява заплаха за други държави. Няма промяна и в желанието ни да се придържаме към трите неядрени принципа", се казва в документа.
ОЩЕ: Япония купува от САЩ стотици крилати ракети Томахоук с обсег 1600 км
Въпреки това Япония смята, че настоящата ситуация в света е най-сериозната от Втората световна война насам. "Като една от най-зрелите и стабилни демокрации в света, дори и в най-тежката и предизвикателна среда за сигурност след края на Втората световна война, Япония ще работи с други държави, за да отстоява и защитава универсалните ценности и принципи", се казва в текста на стратегията.