Почти сигурно турският президент Реджеп Ердоган успя да наложи своето виждане за развитието на Турция в минимум средносрочен план. Това подсказва тенденцията при преброяването на гласовете от проведения днес (16 април) референдум. Според първите оповестени данни по държавната Анадолска агенция, при 38% преброени гласове вотът с „да” на референдума за бъдещето на Турция води с над 60 на 40 процента. Буквално преди минути пък АФП съобщи, че при 51% преброени гласове "да" събира 57,7% от вота. А Анадолската агенция предаде, че преднината на "да" понамалява при 57% преброени гласове, но недостатъчно - 56,5% подкрепят по-голямата власт за Ердоган.
Още: Иран успокои Запада: Не ускоряваме програмата си за обогатяване на уран
* Около час и половина след първите данни обаче турската опозиция обяви, че Анадолската агенция изкарва неверни данни. Те не са официални, а паралелното преброяване на вота сочело, че "не" всъщност преобладава, макар и с малко, съобщава Нова телевизия.
Припомняме, че с днешния референдум на практика се решава дали Турция да стане президентска република, с подчертано засилени правомощия на турския държавен глава. В момента това е Реджеп Ердоган. На референдум бяха поставени общо 18 предложения за промяна на турската конституция, като обаче беше възможно да кажеш „да” или „не” на всички анблок, а не поотделно да гласуваш за всяко с „да” или „не”. Основните предложения засилват властта на президентската институция – например, ако президентът наложи вето на даден законопроект, парламентът може да преодолее ветото само с абсолютно пълно мнозинство; президентът изготвя държавния бюджет, а парламентът не може да внася поправки в него – може само да не го одобри, като в такъв случай изготвя временен бюджет и ако той не бъде приет, се действа съгласно бюджета от миналата година; премахва се парламентарният контрол; парламентът може да стартира процедура за разследване на президента, само ако всички депутати са съгласни; президентът не прекратява партийното си членство.
Иначе, макар държавните медии в Турция да коментират, че гласуването е преминало гладко и по вода, имаше инциденти. При най-сериозния общо трима души починаха след престрелка в Диарбекир, като първоначалната информация беше за двама загинали. Според Анадолската държавна агенция една от възможните причини е спор за имот. Във връзка със стрелбата са задържани двама заподозрени.
Още: "Ислямска държава" пое отговорността за атентат в Афганистан
Още: Най-сетне: Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader с двама българи на борда
Съобщено беше и, че са арестувани осем души заради връзки с незаконни организации. Арестите станали в провинциите Адана, Трабзон и Малатия. Поне петима от задържаните са арестувани заради предполагаеми връзки с ПКК. Други трима са арестувани за връзки с движението на Фетхуллах Гюлен – ФЕТО.