Ирландия може да гласува за блокиране на търговска сделка между държавите от ЕС и Южна Америка, ако Бразилия не успее да ограничи рекордни пожари, опустошили Амазония, заяви премиерът Лео Варадкар.
Още: Tрима израелски войници са убити в сражение в Газа
Още: Турция: Ако терористичната ПКК не изпълни ултиматума, ще отговорим с военна операция
„Много съм загрижен, че тази година са наблюдавани рекордни нива на унищожаване на гори на Амазония от пожар“, гласи негово изявление.
"Няма как Ирландия да гласува за Споразумението за свободна търговия между ЕС и Меркосур, ако Бразилия не спази своите екологични ангажименти."
Варадкар добави, че Ирландия "ще следи отблизо действията на Бразилия в областта на околната среда" през следващите две години преди ратифицирането на споразумението с Меркосур от Европейския съюз.
Още: Иран освободи италианската журналистка Чечилия Сала
Още: Президентът на Азербайджан: Армения е „фашистка държава“ и фашизмът й трябва да бъде унищожен
След като влезе в сила, то ще обхване пазари със 780 милиона потребители, представляващи една четвърт от глобалния брутен вътрешен продукт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Президентът на Южна Корея се барикадира във вилата си: Нов опит да го арестуват
Ирландския премиер критикува "оруелската" позиция на бразилския президент Жаир Болсонаро, че хвърля вината за пожарите върху групите за екологична кампания и НПО.
Болсонаро също така твърди, че активистките групировки разпалват "екологична психоза" в опит да навредят на икономическите интереси на Бразилия.
Официални данни сочат за близо 73 000 горски пожари в Бразилия през първите осем месеца на годината - най-високият брой за всяка година от 2013 г.
Още: Турски дронове поразяват водената от САЩ коалиция в Сирия, подкрепяната от Анкара армия настъпва
Още: САЩ прехвърлят над 100 млн. долара военна помощ от Израел и Египет към Ливан
По-голямата част от пожарите са били в Амазонка, пише БГНЕС.
Екологичните експерти казват, че пожарите са съпътствали б обезлесяването в района на Амазонка, вървящо бързо.
Според данни на Националния институт за космически изследвания (INPE), процесът на обезлесяване се е увеличил многократно през този юли в сравнение със същия месец на 2018 година.
Предупреждението на Варадкар дойде, когато и други световни лидери изразиха опасения относно пожарите. Вижте още по темата тук.