Няколко ирански военни лидери се похвалиха на 1 май, че биха могли да ударят Израел с дронове и ракети в много по-голям мащаб от този, който светът видя на 13 април. Тогава Иран изстреля стотици безпилотни самолети и ракети към израелска територия в отговор на израелската атака по иранското консулство в Дамаск от 1 април - там бяха убити високопоставени членове на Иранската революционна гвардия.
Още: За 17 дни: Над 30 000 сирийци са се завърнали в Сирия от Турция
Сега ирански лидери казват, че могат да нанесат по-големи щети на Израел, след като нападението им не постигна нищо съществено в тази насока.
Още: Израел свалил 25 от 30-те ирански крилати ракети още извън пределите на държавата
Иран плаши с още две-три вълни от дронове и ракети
Командирът на Иранската революционна гвардия (Корпус на гвардейците на ислямската революция) генерал-майор Хосейн Салами предположи, че Техеран би могъл да изстреля две или три допълнителни вълни от дронове и ракети срещу Израел и че всяка следваща вълна би намалила ефикасността на американската и партньорската противовъздушна отбрана. Припомняме, че САЩ, Великобритания и Йордания поеха контрола на защитата на Израел в нощта на 13 април и успяха да свалят почти всички въздушни цели извън израелска територия.
Още: В Йемен: Служител на ООН е ранен при израелските удари
Още: Иран арестува италианска журналистка и крие причината (СНИМКИ)
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Глас от Русия: След като маймуните на Кадиров свалиха самолета, по света ги е страх да летят до нас
Още: Осъдиха на смърт мъжа, убил 35 души, врязвайки се с кола в тях в Китай
Снимка: Getty Images
Командирът на Въздушно-космическите сили на Иранската революционна гвардия бригаден генерал Амир Али Хаджи Заде заяви, че службата му е използвала "само 20% от силите си" при последното голямо нападение.
Американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) вече направи оценка, че Иран е моделирал нападението си от 13 април по примера на неотдавнашните руски атаки в Украйна. Също така оцени, че Техеран е разработил ударния си пакет, за да порази израелската противовъздушна отбрана, въпреки че САЩ и партньорите им са прехванали около 99% от дроновете и ракетите. Иранските лидери почти сигурно проучват атаката от 13 април, за да извлекат поуки и да разберат как да поразяват ПВО на Щатите и на съюзниците им в бъдеще, анализират от ISW в обзора си за Близкия изток за 1 май.
Още: Азербайджанските авиолинии: "Физическа външна намеса" е предизвикала самолетната катастрофа
Още: Първа официална реакция от Русия за падналия самолет: Грешка на пилота (ВИДЕО)
Още: Ударът на Иран срещу Израел: успех или провал?
Няколко високопоставени ирански военни, включително Салами, отделно определят атаката като успешна, тъй като тя демонстрирала иранската готовност да се нападне Израел директно. Тези изявления повтарят подобни изказвания на върховния лидер Али Хаменей от 22 април, който тогава похвали висшите военни командири за ролята им в атаката. Също така заяви, че "волята на иранската нация и въоръжени сили" е по-важна от това колко боеприпаси е изстрелял Иран или колко от боеприпасите са поразили целта си.
Тези изявления са в съответствие и с думите на Салами и други представители на режима, които през последните седмици заявиха, че Иран е възприел нова политика на пряко насочване към Израел в отговор на израелските нападения срещу иранските интереси.
Още: Конфликтът "Иран-Израел": Как се стигна дотук? (ВИДЕО)