Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ирански нож в гърба на Путин: Техеран отказва да признае окупираните украински земи за руски в новия договор с Москва

15 януари 2025, 16:18 часа • 727 прочитания

Иранският президент Масуд Пезешкиан и руският диктатор Владимир Путин ще се срещнат в Москва на 17 януари, за да подпишат договор за "всеобхватно стратегическо партньорство", който се подготвя от години. Дългоочакваното споразумение за сътрудничество ще регулира отношенията между двете страни през следващите две десетилетия, заяви иранският посланик в Москва. Явно обаче не всичко е "розово", поне от гледна точка на Кремъл.

Още: Русия и Иран с договор за всеобхватно партньорство: Ще бъде ли като със Северна Корея?

Иран не признава Крим, Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област за руски

Изданието Middle East Eye, което е базирано в Обединеното кралство и за което неофициално се твърди, че е спонсорирано от правителството на Катар (медията отрича това), съобщава интересна подробност - че в споразумението Иран е отказал да признае Крим и другите окупирани украински територии за руски. Става въпрос за Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област, които Москва незаконно анексира през 2022 г. с фалшиви референдуми. И до днес Русия не контролира напълно регионите.

Още: The Times: Иран и Русия тихомълком укрепват военните си връзки с ядрени преговори

Снимка: Масуд Пезешкиан, Getty Images

В момента съществуват обществени опасения относно разпоредбите на споразумението с Русия, особено предвид ограничената популярност на Москва сред иранците. Тези настроения се коренят в исторически събития, включително загубата на няколко ирански провинции в Кавказкия регион - като Азербайджан - от Русия в началото на 19-ти век, пише Middle East Eye.

Изданието цитира "информиран ирански служител", който казва, че проектът на споразумението с Русия е бил финализиран след 20-30 кръга преговори в продължение на 4-5 години. Сега то трябва да бъде одобрено от иранския парламент.

Още: Руската армия: Идея за награди като в Нацистка Германия. Повече пари, но за кратко

Разпоредбите в договора

Според цитирания източник договорът се състои от 47 члена, в които се разглеждат широк кръг области, включително сътрудничество в сферата на технологиите, информацията и киберсигурността, сътрудничество в областта на мирната ядрена енергетика, усилия за борба с тероризма, регионално сътрудничество, екологични въпроси, Каспийско море и борба с изпирането на пари и организираната престъпност.

Както Русия, така и Иран са подложени на тежки западни санкции, които включват ограничения върху жизненоважните им енергийни отрасли.

Други разпоредби са свързани с отбраната и военното сътрудничество - например обучение и съвместни инициативи, въпреки че конкретните подробности ще изискват допълнителни споразумения и договори.

Още: "Путин, ела си вземи парите": Байдън и Тръмп се обединиха за Украйна, подобряват позицията ѝ в преговорите

Договорът включва клауза, която забранява и на двете страни да подкрепят или подпомагат агресори срещу другата страна, както и да позволяват териториите им да бъдат използвани като бази за такива действия.

Снимка: Масуд Пезешкиан и Владимир Путин, Kremlin.ru

Една от ключовите клаузи в пакта се отнася до териториалната цялост - въпрос от особено значение за Иран поради продължаващите претенции на Обединените арабски емирства към трите острова в Персийския залив, които Техеран контролира от 1971 г. насам: Русия заби нож в гърба на Иран заради спорни територии (ВИДЕО).

Тази клауза обаче не включва признаването на Крим, който Русия заграби от Украйна през 2014 г., или на други спорни региони, твърди източникът на Middle East Eye.

Освен това двете държави ще се ангажират да се противопоставят на "незаконните екстериториални санкции, включително вторичните санкции на САЩ", и да се подкрепят взаимно на международни форуми.

Въпреки това ирански външнополитически анализатор заяви пред изданието, че тази клауза може да се сблъска с предизвикателства, ако санкциите на Съвета за сигурност на ООН бъдат възстановени, като се има предвид, че Русия е член на Съвета за сигурност и е длъжна да поддържа собствения си статут. Това би могло да се случи, ако европейските държави активират механизма за възстановяване на санкциите по JCPOA - ядреното споразумение от 2015 г. между Иран и световните сили - преди октомври тази година, когато изтича срокът на действие на разпоредбата за възстановяване на наказателните мерки.

Още: Иран отрича някога да е планирал да убие Тръмп

Опасения заради Сирия

Имаше опасения, че последните събития в Сирия ще повлияят на отношенията между Техеран и Москва, особено след изтичането на аудиозапис, в който ирански командир критикува действията на Русия по време на бунтовническата офанзива, която свали сирийския им съюзник Башар Асад: Иран си каза всичко: Руснаците ни лъгаха, а Асад спря нов фронт срещу Израел.

Снимка: Масуд Пезешкиан, Kremlin.ru

„Руснаците имат своите оплаквания от нас, като казват, че не сме се представили добре на терен, а ние, от своя страна, имаме оплаквания от тях", коментира темата източникът на Middle East Eye. Той добавя, че тези различия няма да попречат на по-тясното сътрудничество между двете страни.

Още: ЕС се опасява, че Тръмп ще отмени решения на Байдън срещу Русия

Иран рискува проблеми с Европа заради Русия

Нематолах Изади - последният ирански посланик в Съветския съюз - заяви пред местни медии, че посещението на Пезешкиан и подписването на пакта за стратегическо сътрудничество, особено преди завръщането на Доналд Тръмп на власт в САЩ на 20 януари, служат като мярка за изграждане на доверие към Русия. Той добави, че този ход има за цел да увери Москва и Путин, че Иран няма да се откаже от отношенията си със страната дори в случай на деескалация със Запада и САЩ.

Още: Натискът на Тръмп за Гренландия даде основание на Кремъл да оправдае окупацията в Украйна

Въпреки това бивш ирански дипломат, базиран в Европа, изразява загриженост относно евентуалното отрицателно въздействие, което това споразумение би могло да окаже върху текущите иранско-европейски преговори, насочени към разрешаване на ядрения спор. Той също така отбелязва пред изданието, че повечето от съседните на Иран държави не биха приветствали успешен резултат от тези преговори. Отмяната на санкциите и последващото разширяване на икономическите и търговските дейности, увеличаването на износа на енергия и привличането на чуждестранни инвестиции ще засилят геополитическото влияние на Иран за сметка на неговите съседи, смята неназованият дипломат.

Още: Оста около Русия: Иран показа хибридна ПВО, Северна Корея тества хиперзвукова ракета (ВИДЕО и СНИМКИ)

Снимка: Масуд Пезешкиан, Getty Images

Не за първи път Иран подписва дългосрочен договор с друга страна

Това не е първият случай, в който Техеран подписва всеобхватно дългосрочно споразумение с друга държава. През 2021 г. Иран и Китай сключиха 25-годишно споразумение, обхващащо множество сектори. То обаче се сблъска с обществен контрол и критики - някои наблюдатели твърдяха, че Техеран е направил прекомерни отстъпки. Тогава официални лица уточниха, че сделката е само пътна карта и не включва подробни споразумения.

Още: Израел видя нещо "по-опасно" от Иран - готви се за война с Турция

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес