Иран се придържа към ядреното споразумение от 2015 г., сочи доклад Международната агенция по ядрена енергия (МААЕ) на ООН, четири месеца преди крайния срок, поставен от американския президент Доналд ТръмпТехеран да поправи своите "катастрофални недостатъци".
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Документът на МААЕ, деветият след влизането в сила на споразумението през януари 2016 г., показва, че Иран спазва ключовите параметри на споразумението, предаде БГНЕС.
Броят на центрофугите за обогатяване на уран е по-нисък от договореното ниво от 5060, а общото количество ирански ниско обогатен уран "не надвишава 300 кг", се казва в доклада, видян от АФП.
Уранът, когато е обогатен с висока чистота, може да се използва в ядрено оръжие. При ниска чистота може да се използва за мирни приложения, като например производство на електроенергия - заявената цел на Иран.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Обемът на тежката вода, охлаждащата течност на реактора, остава под договорения максимум от 130 тона през последните три месеца.
Иран надхвърли този таван два пъти след влизането в сила на споразумението.
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Страната отстрани и направи неприложимо ядрото на реактора в Арак, което на теория би могло да произведе плутоний за оръжия, преди споразумението да влезе в сила.
Освен сравнително малкото нарушение по отношение на тежката вода, докладите на МААЕ постоянно показват, че Иран се придържа към сделката през двете години от влизането й в сила.
Но бъдещето на трудно постигнатото споразумение между Иран и петте постоянни членове на Съвета за сигурност и плюс Германия остава несигурно.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
През януари Тръмп определи 120-дневен срок за американските законодатели и европейските съюзници за „поправяне“ на основното постижение във външната политика на неговия предшественик Барак Обама или САЩ ще се оттеглят от сделката. Той е загрижен, че части от споразумението изтичат през 2026 г. и това не се отнася до иранската ракетна програма, регионалната активност на страната или нарушаването на човешките права в нея.
Оттеглянето на САЩ може да унищожи ядрената сделка, която иранската страна отказа да предоговаря.
Докато Иран извлече големи икономически ползи от сделката, особено по отношение на това, че стана в състояние да поднови износа си на петрол, Техеран все още е ограничен от американските санкции в други области.
Руският външен министър Сергей Лавров предупреди подписалите ядрената сделка европейски страни срещу компрометиране на сделката, като каза, че това ще бъде „хлъзгане по склон в много опасна посока“.
Ядрени подводници?
В доклада на МААЕ също така пише, че през януари Шран е е информирал чрез писмо за решението си „в бъдеще да конструира военноморски ядрен двигател“. От МААЕ поискаха от Техеран подробности. Съобщенията в пресата са гласели, че Техеран иска да развие кораби и/ или подводници с ядрени двигатели.
В миналото това е създавало загриженост, тъй като е имало вероятност Иран да използва високо обогатен уран за захранването на тези съдове.
Въпреки това старши дипломат от централата на МААЕ заяви, че вместо това може да се използва ниско обогатен уран и че плановете на Иран изглеждат неясни за момента.
"Всичко в писмото се отнася само за бъдещето. Непряката индикация е, че (действителните проекти) не съществуват", каза дипломатът.
Той предположи, че съобщението може и да е "реторика", насочена към администрацията на Тръмп.