Израел обмисля атаки срещу иранските ядрени обекти през 2025 г., защото смята своя близкоизточен противник за уязвим. Такава оценка са направили американските разузнавателни служби в последните дни от управлението на Джо Байдън, твърди The Wall Street Journal в публикация от 12 февруари. Израелците се надяват да се възползват от иранските слабости, а освен това гледат на американския президент Доналд Тръмп като на човек, който би се съгласил с плановете им, посочват цитираните от изданието източници.
Иран е отслабен след удара на Израел от 26 октомври 2024 г.
Американското разузнаване се позовава на риска от по-нататъшен конфликт в Близкия изток и характеризира Иран като отслабен след израелската атака на 26 октомври миналата година. Става въпрос за ответния удар на Израел след второто голямо иранско нападение през 2024 г., осъществено с ракети и дронове. Тогава беше поразено иранско технологично оборудване за балистични ракети, което много сериозно застраши производството им. Ударен беше и големият военен комплекс "Парчин-2", в миналото част от иранската ядрена програма. И още: Недостиг на ирански ракети за "Хизбула", хутите и Путин: Резултати от ракетната атака на Израел.
Снимка: Getty Images
Американското разузнаване, цитирано от WSJ, добавя, че Израел смята, че прозорецът за лишаване на Иран от възможността да разполага с ядрено оръжие бързо се затваря. Оценките на САЩ по тази ключова тема са обезпокоителни напоследък: Нова оценка от САЩ: Иранците за дни могат да обогатят уран за ядрено оръжие.
Тръмп с "максимален натиск" по Иран
Вследствие на данните, че Техеран много бързо може да стигне до производство на ядрено оръжие, което Иран отрича, Тръмп затегна мерките срещу износа на ирански петрол - именно приходите от него движат ядрената програма: "Ако ме убият, ще бъдат заличени": Тръмп връща "максималния натиск" срещу Иран.
Тръмп все пак заяви, че много повече предпочита сделка, и определи всички съобщения за американско-израелски удар по Иран като „силно преувеличени“.
Отговорът на Иран за ядрена сделка със САЩ
Дипломатическото пространство за американско-ирански преговори за ядрена сделка, изглежда, се стесни през последната седмица, след като иранският върховният лидер Али Хаменей отхвърли идеята за преговори, а относително умереният президент Масуд Пезешкиан подкрепи позицията, въпреки че преди това настояваше за разговори.
Снимка: Getty Images
Израел и преди е заплашвал Иран за ядрените обекти
Израел твърди, че неговият враг в Близкия изток иска атомна бомба и че трябва да му бъде отнета възможността да унищожи израелската държава. В миналото Израел публично е повдигал идеята за нападение срещу ядрените обекти на Иран: Израел е унищожил свръхсекретен изследователски център за ядрени оръжия в Иран?
„Днес Иран е по-изложен на риск от щети по ядрените си съоръжения от всякога“, заяви израелският министър на отбраната Израел Кац през ноември миналата година.
След нападението срещу Израел на 7 октомври 2023 г., извършено от "Хамас", израелците са въвлечени в регионален конфликт с Иран и неговите въоръжени съюзници. Сега "Хизбула" в Ливан е отслабена, а подкрепяният от Техеран и Москва режим на сирийския диктатор Башар Асад падна. Единствено хутите и проиранските милиции в Ирак остават по-сериозна заплаха за Израел, но и тяхното влияние е ограничено.
Снимка: Getty Images
Израел и САЩ заявиха, че атаките на израелската страна от октомври в по-голямата си част са извадили от строя противовъздушните способности на Иран и са го оставили изложен на евентуални бъдещи удари. Анализаторите широко разглеждат укрепените и подземни ядрени обекти на Иран като потенциално непосилни за унищожаване от израелските бомбардировачи - те може да изискват американска помощ, отбелязва WSJ.