Иракските военни обявиха плановете си да въоръжат жителите на 50 села близо до град Мосул, столицата на северната провинция Ниневия, след като предполагаеми членове на близкоизточната радикална групировка „Ислямска държава“ извършиха нападение, при което загинаха петима души от едно семейство. Това съобщава турският вестник Daily Sabah, цитиран от агенция "Фокус".
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
„След среща с местни вождове на племена, началникът на Генералния щаб на армията реши да въоръжи жителите на 50 села близо до Мосул, за да им позволи да се защитят срещу евентуални терористични нападения", обяви началникът на оперативното командване на Ниневия - бригаден генерал Найм ал Джабури.
В четвъртък петима души от едно и също семейство бяха убити близо до Мосул в нападение от терористичната групировка, съобщиха от Министерството на отбраната на Ирак.
В изявление на Вътрешното министерство бе пояснено, че „терористичните елементи" са нападнали дома на областния управител в село Ал-Лазага на юг от Мосул, убивайки него, двамата му сина, племенника му и майка му. Ранени са двама други.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Групировката не е поела отговорност за нападението, но нейните членове са активни в района, подчертават от редакцията. В отделен инцидент, въоръжени лица нападнаха силоз за зърно в северния иракски град Ширкат в четвъртък, убивайки пазач и подпалвайки автомобил.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Припомняме, че в края на 2017 г. Багдад обяви, че „Ислямска държава“ е победена в Ирак след тригодишна война между терористичната групировка и армията на Багдад. Но терористите адаптираха тактиката си към нападения от бунтовнически стил, допълва изданието.
Армията продължава да извършва чести операции срещу „спящите клетки", които според военните остават активни в някои части на страната.