Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Индия купува все по-малко оръжия от Русия, САЩ потриват ръце

04 декември 2024, 09:44 часа • 1050 прочитания

Индия рязко е намалила поръчките за отбранително оборудване от Русия и сега купува повече от западни доставчици - значителна промяна в политиката на страната, традиционно зависима от оръжията от Москва. За тази тенденция съобщава Bloomberg, цитирайки официални лица.

Още: 19 жертвите на алкохолно натравяне в Истанбул

Още: Истанбулската адвокатска колегия е обвинена в "терористична пропаганда" в подкрепа на ПКК

Стоп на съвместните планове с Русия

Плановете на Ню Делхи и Москва за съвместно разработване и производство на хеликоптери и съвременни изтребители са били отложени преди известно време, твърдят високопоставени индийски служители, пряко запознати с процеса.

Отделно предложение за наемане на ядрена подводница от Русия за обучение на индийски екипаж също е малко вероятно да се реализира. Южноазиатската страна строи свои собствени плавателни съдове.

Два военни кораба и батареи за противоракетен щит, поръчани преди войната в Украйна, са единствените неизплатени артикули, които Ню Делхи все още не е получил от Москва.

Още: Иран отрича някога да е планирал да убие Тръмп

Още: Арестуваха отстранения от власт президент на Южна Корея (ВИДЕО)

Още: В опит да спаси икономиката си, Русия пробутва на Индия свои стелт изтребители

Индия купува все по-малко оръжие от Москва: данни

Индия, която е най-големият вносител на оръжия в света, купува все по-малко от Русия. Според доклад от март на Стокхолмския международен институт за изследване на мира SIPRI (независим мозъчен тръст, който изследва конфликтите, продажбите на оръжие и разоръжаването) само 36% от вноса на оръжие в страната е дошъл от Руската федерация през миналата година. Това е спад от 76% спрямо 2009 г.

Всичко това сочи към факта, че премиерът Нарендра Моди иска да намали зависимостта си от Москва, въпреки че правителството му продължава да купува евтини енергийни ресурси от Русия и да оказва дипломатическа подкрепа на диктатора Владимир Путин. Ню Делхи иска да е водещ посредник в мирни преговори между Русия и Украйна, а изглежда, че и в Киев имат доверие на Моди: Китай и Бразилия пробутват мирния си план пред ООН. Украйна е намерила идеалния посредник?

Още: Associated Press: "Хамас" прие предложение за примирие в Газа и пускане на заложници

Още: Виетнам подписа споразумение за сътрудничество в ядрената сфера с руския "Росатом"

Снимка: Kremlin.ru

САЩ са доволни - продават дронове и двигатели за самолети

В същото време Индия се приближи до отбранителната орбита на САЩ точно в момента, когато Доналд Тръмп ще встъпи в длъжност и заплашва с по-високи мита.

Отклоняването на Ню Делхи от Русия помогна на базираните в САЩ доставчици. Според SIPRI Индия сега купува повече от западни компании и се опитва да създаде самоделни оръжия с подкрепата на Щатите и Франция. През последните две десетилетия Вашингтон облекчи ограниченията, забраняващи на развиващите се страни да имат достъп до модерни технологии.

От 2018 г. насам Индия е сключила договори на стойност близо 20 млрд. долара за продукти, произведени в САЩ, гласи доклад на изследователската служба на Конгреса във Вашингтон. През октомври южноазиатската страна даде зелена светлина на сделка за над 3 млрд. долара за 31 дрона с голям обсег на действие, произведени от американския отбранителен гигант General Atomics.

Индийската държавна компания Hindustan Aeronautics и General Electric също са близо до подписване на споразумение за съвместно производство на усъвършенствана версия на реактивни двигатели за следващото поколение леки бойни самолети, твърдят индийски служители пред Bloomberg.

Още: Три вида противопехотни мини от САЩ за Украйна: Какво значи това за руската армия?

Защо Нарендра Моди се преориентира?

Произведените в Русия оръжия по принцип са по-евтини от западните, но често се нуждаят от ремонти.

„Индия бавно преминава към платформи със западен произход, защото военните все повече се чувстват комфортно с такива технологии“, казва преподавателят в Кралския колеж в Лондон Анит Мукерджи, който специализира в областта на военната и външната политика на Индия.

Войната в Украйна ускори намаляването на дела на Индия в закупуването на руски оръжия. Забавянето на доставките на противоракетни щитове е доказателство за напрегнатия капацитет на Русия, казва Сушант Сингх - преподавател по южноазиатски изследвания в Йейлския университет.

Връзките на Русия с Китай също допълнително усложняват уравнението. „Зависимостта на руската отбранителна промишленост от китайската електроника е проблематична и представлява червен флаг за Индия“, казва Мукерджи.

Още: САТЕЛИТНИ СНИМКИ: Русия бяга от двете си най-важни бази в Сирия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес