Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

И Китай се присмя на руските ракети "Кинжал" (ВИДЕО)

17 януари 2024, 19:03 часа • 20699 прочитания

Мнозина експерти, особено на Запад, обвързват войната в Украйна с бъдещо решение на китайския президент Си Дзинпин за атака и присъединяване на Тайван силово към Китай. Затова и сигналите от страна на Пекин по отношение на действията на Русия в Украйна са обект на постоянен анализ. Поредният касае китайски поглед относно руската ракета "Кинжал".

Хиперзвукова, неотразима – Китай не мисли така за ракетата "Кинжал"

Хиперзвуковият ракетен комплекс "Кинжал" беше представен преди 6 години от издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин като едно от военните постижения на Русия, които нямат аналог в света: "Огнено кълбо" и ракета с ядрен двигател - кои са новите оръжия на Путин. Но китайският анализатор Юн Дзие съвсем не мисли така.

Дзие публикува изненадващо критичен материал в китайското военно списание Shaanxi, коментира Business Insider. И припомня, че макар в Китай критични мнения да се промъкват в медийната среда, то по особено ключови въпроси като военните едва ли може да се очаква критичен анализ да види бял свят без одобрение от високо ниво.

Недостатъците на "Кинжал" в очите на Китай

Дзие прави буквално разбор на всички недостатъци на руската ракета, с признание, че информацията за много свалени ракети от този вид в Украйна изглежда истина: Свалените ракети "Кинжал" в Украйна: Официални украински данни

Китаецът счита, че проектът "Кинжал" е реализиран прибързано, като на хартия представлява еволюцията на наземните ракети "Искандер" в ракети "въздух-земя". "Тази ракета, която е разработена въз основа на техническата рамка от 80-те години на миналия век, изглежда няма невероятни бойни характеристики", констатира той.

  1. Маневреност и избягване на ПВО – Дзие е категоричен, че балистичната траектория на ракетата я прави уязвима за ПВО системи като "Пейтриът" (Patriot). В най-добрия случай това е маргинална хиперзвукова ракета, изстрелвана от въздуха версия на наземната "Искандер", казва той.
  2. Не е истинска хиперзвукова ракета – защо не е истинска хиперзвукова ракета? Дзие се съгласява със западни оценки, че "Кинжал" може и да достига хиперзвукова скорост, но когато стори, не може да маневрира и променя траекторията си ефективно.
  3. Точност – незадоволителна, твърди Дзие. Той посочва, че Русия е почнала да изстрелва ракетите "Кинжал" от изтребители-бомбардировачи Су-34, вместо от МиГ-31, за да се опазят самолетите от украинската ПВО. Само че Су-34 е твърде бавен, за да изстреля ракетата с оптимална скорост – по-бавен от МиГ. Отделно, Русия няма достатъчно сателити, за да прицелва "Кинжал" както трябва, смята китаецът.
  4. Недостатъчно на брой – "Кинжал" не беше произведена в достатъчно големи количества преди войната. След година и половина употреба, Русия вероятно има много малко такива ракети в резерв, казва Дзие. А Лий Голдщайн, анализатор от мозъчния тръст Defense Priorities, чете това разсъждение като предупреждение за Китай – натрупайте добър запас ракети, преди да атакувате Тайван.

В социалните мрежи отвреме-навреме се появяват видеокадри, за които се твърди, че са от удар с "Кинжал". Но ако тя е хиперзвукова, няма камера в света, която да може да я улови в полет:

ОЩЕ: Великобритания се подигра на руската ракета "Кинжал"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес