Президентът Реджеп Тайип Ердоган разкритикува присъждането на Нобелова награда за литература на отричащ геноцид в съобщение, публикувано по повод 10 декември Ден на правата на човека във вторник, съобщи вестник „Сабах“, цитиран от БГНЕС.
Още: "Ислямска държава" пое отговорността за атентат в Афганистан
Още: Най-сетне: Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader с двама българи на борда
"Даването на Нобелова награда за литература на 10 декември, на Деня на правата на човека, на расист, който отрича геноцида в Босна и Херцеговина и защитава военнопрестъпниците, няма друго значение освен награждаване на нарушения на правата на човека", каза Ердоган по повод австрийския писател Петер Хандке, който е широко известен като отричащ геноцида в Босна от 1992-1995 г.,по време на който в Сребреница беше извършено най-свирепото масово убийство в Европа след Втората световна война.
Хандке беше противник на въздушните удари на НАТО срещу Сърбия по време на Косовската война в края на 90-те години на миналия век и говори през 2006 г. на погребението на автократичния сръбски лидер Слободан Милошевич.
Косово беше част от Сърбия до 1999 г., когато НАТО се намеси, за да спре Милошевич.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Косово и Албания също заявиха, че ще бойкотират церемонията. Напускащият външен министър на Косово Бехджет Пацоли даде указание на посланика в Швеция "да бойкотира церемонията", добавяйки, че "писател, който подкрепи Милошевич и неговия геноцид в Босна и Херцеговина и Косово, не заслужава Нобеловата награда".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
В знак на солидарност с косовските албанци посланикът на Албания в Швеция няма да присъства на Нобеловата церемония, съобщи министерството на външните работи в понеделник.
По случай 71-ата годишнина от Всеобщата декларация за правата на човека на ООН Ердоган заяви, че през 2019 г. е наблюдавано нарушението на правата, очертани в декларацията, тъй като невинни хора са преследвани заради религията си.
Ердоган имаше предвид нападението срещу джамията в Крайстчърч, нападението на църква в Шри Ланка и нападението срещу синагога в Калифорния, като каза, че те са индикатори за мрачната ситуация, показваща нивото на културен расизъм, нетолерантност и анти-мюсюлмански настроения.
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Турският президент разкритикува политиците, които използват исламофобията, за да печелят гласове и медиите, които нормализират речта на омразата под името на свобода на изразяване.