Йерусалимската църква на Божи гроб остава затворена и в понеделник в знак на протест срещу израелските данъчни мерки и предложение за закон за собствеността, предаде AFP, цитирана от БГНЕС.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Рядката стъпка за затваряне на църквата, смятана за най-святото място в християнството, в неделя по обяд е опит за натиск върху израелските власти да се откажат от обявените мерки.
Духовниците казаха, че църквата, основно място за поклонение, ще бъде затворена до по-нататъшно предизвестие.
Припомняме, че гръцката православна, арменската и римокатолическата деноминация споделят попечителството над църквата.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Църквата се смята за най-святото място в християнството, построено там, където християните вярват, че Исус е бил разпнат, погребан и възкресен. Храмът е и основен обект за поклонниците.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Настоятелите са разгневени на опитите на израелските власти в Йерусалим да наложат събирането на данъци върху църковните имоти, които смятат за търговски, като казват, че изключенията се отнасят само за местата за поклонение или за изучаване на религия.
Отделно, представителите на християнството казват, че законодателството, което се разглежда от правителството на Израел, би позволило църковната собственост да бъде отчуждена.
Кметът на Йерусалим Нир Баркат казва, че на града се полагат 650 млн. шекела (152 млн. евро) несъбрани данъци върху църковните имоти.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Той подчертава, че Църквата на Божи гроб и всички останали църкви са освободени от данъци, като промените засягат само обекти като "хотели, зали и за бизнес", които са собственост на църквите.
Според християнското духовенство мярката застрашава способността им да провеждат работата си, която включва не само религиозни, но и социални услуги за нуждаещите се.
Отделен законопроект има за цел да облекчи страховете на израелците, които живеят в домове на земи, които преди това са били държани от Гръцката православна църква и които са продадени на частни предприемачи. Законопроектът би позволил определени земи, продавани от Гръцката православна църква - основен собственик на земя в Йерусалим - да бъдат предадени на държавата, която ще компенсира тези, които са я купили от църквата