Развиващите се страни плащат "ужасяваща цена" за зависимостта на света от изкопаемите горива. Това каза генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, който посети наводнени части от Пакистан. Изменението на климата е виновен за наводненията в района, предаде АФП.
Близо 1400 души са загинали до момента заради наводненията, които обхващат една трета от страната - площ с размерите на Обединеното кралство. Унищожени са посеви, домове, предприятия, пътища и мостове.
Гутериш посети Пакистан с надеждата да насочи вниманието на света към страната, която се нуждае от поне 10 милиарда долара за възстановяване на повредената инфраструктура.
„Пакистан и други развиващи се страни плащат ужасяваща цена за непреклонността на големите страни, които продължават да залагат на изкопаемите горива“, каза Гутериш в туит.
„От Исламабад отправям глобален призив: Спрете лудостта. Инвестирайте във възобновяема енергия сега. Сложете край на войната с природата.“
Пакистан е жертва на обилни - често разрушителни - дъждове по време на годишния мусонен сезон, който е от решаващо значение за селското стопанство и водоснабдяването.
Тази година синоптиците отбелязаха, че дъждовния сезон е най-обилен от десетилетия насам.
Пакистан е отговорен за по-малко от един процент от глобалните емисии на парникови газове, но е осми в списъка, съставен от неправителствената организация Germanwatch на страните, които са най-уязвими от екстремни метеорологични условия, причинени от изменението на климата.
Гутериш ще обиколи засегнатите от наводненията части на юг в събота и ще посети също така Мохенджо-Даро, вековен обект, обявен от ЮНЕСКО за световно наследство, застрашен от потопа.
Около 33 милиона души са засегнати от наводненията, които унищожиха около два милиона домове и бизнес помещения, отнесоха 7000 километра пътища и срутиха 500 моста.