Ген. Съби Събев: Може да се наложи военен ескорт в Червено море

21 ноември 2023, 12:14 часа • 2787 | прочитания

Това е голям търговски път, занапред може да се наложи да има военен ескорт през Червено море. Това каза ген. Съби Събев по NOVA NEWS. 

Още: Седмица национален траур: Жертвите на земетресението в Мианмар вече са над 2000 (ВИДЕО)

Още: Ето от къде се вдъхновяват индийските сериали: Любов, заплахи за разчленяване и бой с метла (ВИДЕО)

Той коментира ситуацията с отвлеченият кораб с двама българи на борда и опитите за преговори с похитителите.

Хутите задържат кораби на израелски бизнесмени или на борда им има израелски граждани, но в случая няма израелци, а похитителите обявиха, че ще се отнасят със задържаните като „гости“, каза генералът.

Още: Още два кораба са се отклонили от курса си в Червено море

Още: "Катаргейт" в Израел: Помощник на Нетаняху, пуснал секретни файлове, е задържан със свой колега

Още: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп

За първи път атака с хеликоптер

Усложнява се преминаването през Червено море, а оттам е пътят на голяма част от международната търговия, заяви Събев, и допълни, че занапред може да се наложи международен военен ескорт. За пръв път се използва хеликоптер, реално това са командоси, добре въоръжени, използвали са и бързоходни катери, каза генералът.

На този етап няма как са се атакува тази част от Йемен, която се контролира от хусите и ще се търси дипломатическо решение на казуса, поясни той. Вероятно не става въпрос за пиратска, а за политическа акция в подкрепа на „Хамас“, каза Събев.

Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия

Още: Хиляди сгради са с поражения: Разказ на българин за кошмара след труса в Мианмар

По-твърди мерки на международната общност

Още: Хутите показаха ВИДЕО от превземането на кораба Galaxy Leader

Ако ситуацията се задълбочи, международната общност може да вземе по-крути мерки.

Още: След труса в Мианмар: Извадиха живи хора от развалините (ВИДЕО)

Още: След опустошителното земетресение: Мианмар е изправен пред хуманитарна криза

Събев коментира и изявлението на „Хамас“, че са близо до споразумение за примирие с Израел. Той посочи, че „Хамас“ са притиснати от израелските сили, търсят опция за отдих, който ще им послужи за прегрупиране, ще преговарят, ще се опитват да изнудват.

Още: Стана ясно кои са българите на отвлечения в Червено море кораб

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес