Арменският премиер Никол Пашинян обяви съгласуваност на принципа "всеки за всеки" за размяна на пленници с Азербайджан в зоната на конфликта в Нагорни Карабах, съобщава БГНЕС.
Още: Китай срещу Тръмп: Пекин удари където боли най-много, президентът на САЩ вдигна мизата
Още: "Не искаме война с Тръмп": Милициите в Ирак изоставят своя покровител Иран
"Най-важната задача е връщането на пленниците. Искам да кажа, че тук има известен напредък. Всъщност принцип на размяната "всеки за всеки", заяви Пашинян в телевизионно обръщение към сънародниците си, цитиран от РИА Новости.
Според него става дума за заловените по време на неотдавнашната ескалация на конфликта в Карабах и преди това. Той добави, че е необходимо също така да се разработят механизми за връщане на затворниците, данни за които може да се появят в бъдеще.
Друг важен проблем, както отбелязва арменският премиер, е издирването на изчезналите. Той каза, че от 9 ноември над 600 тела на загинали военнослужещи са изведени от зоната на конфликта, 500 тела са на етап идентифициране. "С голяма степен на вероятност можем да кажем, че това са телата на изчезналите ни сънародници... Идентифицирането се извършва с помощта на ДНК тестове. Към днешна дата 135 тела на загинали са идентифицирани и предадени на техните близки", каза Пашинян.
Още: Последната китайска блокада на Тайван: Това е само началото
Още: Инцидент с балон: Туристки от Русия заснеха как се разбиват в земята (ВИДЕО)
В края на септември военните действия бяха възобновени в Нагорни Карабах. Страните направиха няколко опита за сключване на примирие, но едва тристранното споразумение, постигнато през нощта на 9 срещу 10 ноември, беше успешно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Страната, в която всеки ден умират 24 майки и 167 бебета
Още: Иранските военни вече са в повишена готовност заради Тръмп
С посредничеството на Москва Азербайджан и Армения се споразумяха да прекратят напълно огъня и да разменят военнопленници и тела на мъртвите. Ереван предаде също областите Келбаджар, Лачин и Агдам на Баку. Освен това в региона са разположени руски миротворци. Азербайджан нарече споразумението капитулация на Армения. Президентът на републиката Илхам Алиев подчерта, че документът е максимално изгоден за страната му. Арменският премиер Никол Пашинян призна, че решението за мир е взето трудно, но му е позволило да запази онова, което Карабах би загубил. След това в Ереван започнаха протести с искане за оставката на правителствения ръководител.