Турският президент Реджеп Тайип Ердоган реагира остро на изказване на външния министър на Обединените арабски емирства (ОАЕ) Абдула бин Зайед ал-Нахаян, който обвини Фахреддин паша, губернатор на Медина и командир на Османската империя през първата световна война, в „плячкосване“ на Медина през 1916 г., съобщи в. „Хюриет дейли нюз“.
Още: Съдът на Южна Корея взе решение за импийчмънта на президента
Още: Дюнери натровиха над 300 души. Сред тях - двама в критично състояние
„Тези нещастници са в делириум, за да могат без срам да кажат, че предците на Ердоган са откраднали свещени реликви от Медина и са ги донесли в Истанбул! Това се нарича опазване на това място от нашественици, а не кражба. Защита в името на мъченичеството“, каза Ердоган.
Неговият коментар дойде, след като Нахаян преповтори публикацията си Туитър от 16 декември, в която отправя критики срещу историческите връзки между Османската империя и арабските държави, обвинявайки Фахреддин паша в извършване на престъпления срещу народа по време на обсадата на Медина през 1916 г.
Постът обвинява Фахреддин паша в „кражбата на благини от народа на Медина“ и „незаконното присвояване на ръкописни артефакти от Махмудия в Истанбул с обяснението за преместване от Дамаск в Истанбул“.„Това са предците на Ердоган и тяхната история с арабите мюсюлмани“, пише външният министър на ОАЕ, предаде БГНЕС.
Още: Арестуваха турист от САЩ, промъкнал се с кола и кокосов орех при най-откъснатото племе на света
Още: "Бялото мъчение": Най-бруталният метод за изтезание, който смазва човешката психика
По време на Първата световна война Медина е била обсадена през 1916 г., след като Шариф Хюсеин от Мека се разбунтувал срещу Османската империя, заставайки на страната на британските войски. Фахреддин паша е известен като османския командир, който защитава града срещу бунта на Шариф Хюсеин, докато в Медина не влиза Абдуллах I на Йордания през 1919 г.
Дипломатическите връзки между ОАЕ и Турция се обтегнаха, след като Абу Даби подкрепи правителството на египетския генерал Сиси, което бе сформирано след преврата, който отстрани ислямиста Мохамед Морси от власт през 2013 г.
Още: Ако САЩ нападнат Иран: Сценарият за новата война е начертан
Още: В Южен Ливан: Израел нанесъл въздушен удар по член на "Хизбула"
По време на разправията ОАЕ изтеглиха своя посланик от Анкара през 2013 г., след което длъжността остана вакантна в продължение на три години. ОАЕ не назначи нов посланик в Турция до 2016 г.
След опита за преврат в Турция през юли 2016 г. отношенията отново станаха напрегнати, тъй като турският външен министър Мевлют Чавушоглу обвини страната в Персийския залив, че от Абу Даби са "финансирали преврата".