Турция ще продължи проучванията за петрол и газ в Източното Средиземноморие, заяви президентът Реджеп Тайип Ердоган в изказване, което може да съживи напрежението с Европейския съюз и Гърция на фона на опити за възстановяване на обтегнатите им връзки.
Още: Израелски военни части обкръжиха част от град Рафах в Газа
Още: Китай вече е с най-големия боен флот в света. Как?
Турция е в противоречие с членовете на ЕС Гърция и Кипър по отношение на енергийните ресурси и юрисдикцията в региона, а напрежението пламна миналата година, когато фрегати от турския и гръцкия флот ескортираха плавателни съдове, търсещи въглеводороди.
Говорейки в северозападната провинция Сакария, Ердоган каза, че Турция е получавала „сигнали за природен газ“ в Източното Средиземноморие и обеща да продължи да защитава правата на Турция в региона, съобщава Ройтерс.
„Каквито и да са нашите права, ние ще стигнем до тях по един или друг начин. И ние ще продължим нашите операции за проучване на петрол в Източното Средиземноморие, Кипър и всички тези морета “, каза той, без да уточнява или предоставя график.
Още: Казахстан прави стратегически запас от уран за атомни централи
Още: Китайската пропаганда: Австралия се готви за война срещу нас
Лидерите на ЕС бяха заплашили с наказателни мерки срещу Анкара заради офшорните й дейности, но по-късно замразиха тези планове, след като Турция изтегли изследователски кораб от оспорваните води.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Говорил за Константинопол пред Тръмп: Турски националисти скочиха срещу духовник
Още: “Топката е в Армения“: Азербайджан за мирното споразумение
Оттогава Анкара работи за възстановяване на връзките с блока и Атина. След като Турция върна кораба си „Оруч Рейс“ обратно в пристанището през ноември на фона на заплахи от санкции на ЕС, Анкара възобнови преките преговори с Атина след петгодишно прекъсване.
Двете страни са провели два кръга преговори от януари, но заявиха, че не трябва да се очакват незабавни резултати.
Думите на Ердоган дойдоха седмица след като ЕС обеща 3,5 млрд. евро за Турция, за да продължи да дава подслон на сирийски бежанци до 2024 г. По-късно Анкара отхвърли стъпката на Брюксел като недостатъчна и призова блока да предприеме конкретни стъпки за увеличаване на сътрудничеството.
Още: Зелена светлина за летящите таксита (ВИДЕО)
Още: Турция разследва призиви на опозицията за бойкот на бизнеса
Брюксел и Анкара също не са съгласни по отношение на разделения остров Кипър. Турският външен министър Мевлют Чавушоглу предупреди в четвъртък, че ще възобнови операциите си в Източното Средиземноморие, ако ЕС и Обединените нации не предприемат стъпки за справедливо споделяне в Кипър, след като неформалните преговори, водени от ООН през април, не дадоха значителни резултати.
Анкара подкрепя отцепената кипърска турска администрация на север и е единствената държава, която не признава гръцкото кипърско правителство на юг. Кипър беше разделен на две след турска инвазия, предизвикана от гръцки преврат през 1974 г. Ердоган ще посети северен Кипър на 20 юли.