Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган подписа ратификацията на присъединяването на Швеция към НАТО. Решението беше публикувано в турския Държавен вестник, финализирайки ратификацията, която приближава необвързаната преди това страна една стъпка по-близо до членство във военния съюз, предаде Анадолската агенция.
Още: Дипломат № 1 на Иран плаши с всеобхватна война
Още: На 1 февруари: Израел ще освободи 183 палестински затворници
Още: Швеция: Няма причина да преговаряме с Унгария за влизането ни в НАТО
Турският парламент ратифицира кандидатурата на Швеция на 23 януари, премахвайки основното препятствие пред разширяването на западния алианс след 20 месеца забавяне. Законодателите гласуваха с 287-55 гласа в подкрепа на Стокхолм. Решението беше одобрено от управляващата "Партия на справедливостта и развитието" (ПСР), "Партията на националистическото действие" (ПНД) и опозиционната Републиканска народна партия (РНП). Националистически и леви партии в опозиция гласуваха против. По-рано Ердоган подписа документа, което означава, че Турция е изпълнила всички необходими стъпки, предаде БГНЕС.
Още: Унгария: Присъединяването към НАТО явно не е приоритет за Швеция
Още: Феноменално: Откриха бебе в коремчето на неродено дете
Още: Временният президент на Сирия обещава да преследва престъпниците, проляли сирийска кръв (ВИДЕО)
Зелената светлина, дадена от Турция, оставя Унгария като последния участник в процеса на присъединяване, който Швеция и Финландия, придържащи се от десетилетия към военен неутралитен, започнаха в отговор на нахлуването на Русия в Украйна преди близо две години. Финландия стана 31-вата страна в алианса през април миналата година.
Още: Столтенберг обяви кога Швеция ще влезе в НАТО
Още: Подготовка за ядрена война: Китай гради подземен комплекс, 10 пъти по-голям от Пентагона? (СНИМКИ)
Още: "Хамас" обяви имената на следващите заложници, които ще бъдат освободени
Шведският министър-председател Улф Кристерсон заяви днес, че е готов да се срещне с унгарския си колега Виктор Орбан, за да помогне да се проправи пътят за бързото одобрение на кандидатурата от страна на Будапеща. Удовлетворяването на молбите за членство в НАТО изискват единодушна ратификация от всички членове на алианса.