Турция продължава да предприема стъпки за осигуряване на сигурността, които тя счита за необходими, и Европа не следва да се намесва в това, заяви турският президент Ердоган в интервю за „Ал Джазира“.
„ЕС – това не е целият свят, а само 28 държави“, каза той в отговор на критиките на европейските страни по адрес на турските власти, които обсъждат въвеждането на смъртно наказание и провеждат масови арести след опита за преврат.
„Години ние чукахме на вратата, а те ни караха да чакаме, пускайки други“, заяви Ердоган по адрес на ЕС. За последно в Турция смъртно наказание е изпълнено в средата на 80-те години, а официално е отменено през 2004 г.
Ердоган заяви още, че арестите ще продължат, независимо от това, че много хора вече са задържани, допълни БГНЕС.
„Сега са задържани 9004 дущи, а арестуваните са 1933. И това според мен не са окончателните цифри. Считам, че задържаните и арестуваните ще хвърлят светлина на още много имена, това е очевидно“, добави той. Според последните информации, цитирани от ТАСС, при опита за преврат са загинали 190 турски граждани, повече от 100 от метежниците са убити, а около 1 500 души са ранени. Според съобщените на 19 юни от вицепремиера Нуман Куртулмуш цифри, във връзка с опита за преврат са задържани повече от 9300 души. Сред тях има хиляди военнослужещи и стотици съдии, прокурори и полицаи. По данни на вестник „Хюриет“ по обвинения за връзки с организаторите на пуча са уволнени около 50 000 служители в държавни учреждения. Масови уволнения има в държавния апарат, военните структури, Главното управление по религиозните дела, Министерството на образованието и подчинените му учебни заведения.
Турският президент обяви и 3-месечно извънредно положение в страната.
Държавният преврат в Турция може би още не е свършил, предупреди президентът Реджеп Ердоган. Извънредното положение е необходимо, за да се отстранят бързо всички елементи на терористичната организация, участвала в опита за преврат", каза Ердоган в президентския дворец в Анкара. Според него е възможно и други страни да са замесени в преврата, като добави, че опозиционерът Фетулах Гюлен, когото обвинява като организатор на преврата, може сам да е бил ръководен от по-висши сили.
По-рано Ердоган е приканил френския външен министър Жан-Марк Еро „да си гледа своята работа“.
Това е казал той на френския външен министър Жан-Марк Еро „да си гледа своята работа“, след като Еро той е предупредил Анкара заради репресиите в Турция след преврата.
„Той трябда да си гледа своята собствена работа. Има ли правомощия да прави такива декларации за моята личност? Няма. Ако иска урок по демокрация може лесно да вземе такъв урок от нас“, каза Ердоган в интервю за телевизия „Ал Джазира“.
Еро е призовал за поддържане на върховенството на закона в Турция след преврата, заявявайки, че "това не е празен чек за г-н Ердоган", да затвори устата на критиците.