Американските власти не изключват допълнителни действия в подкрепа на активистите за демокрация в Хонконг след приемането на закона за национална сигурност от страна на Китай. Това заяви държавният секретар Майк Помпео в ефира на Washington Watch. Стенограма от интервюто му беше разпространена от пресслужбата на Държавния департамент, добавя БГНЕС.
Още: Дюнери натровиха над 300 души. Сред тях - двама в критично състояние
Още: Арестуваха турист от САЩ, промъкнал се с кола и кокосов орех при най-откъснатото племе на света
Американският първи дипломат обърна внимание на политиката на Великобритания, която заяви, че е готова да приеме 3 милиона души, които биха пожелали да напуснат Хонконг.
Съединените щати няма да стоят отстрани и ще направят необходимото, за да осигурят защита на лидерите на демократичните движения в антономния район, обеща американският държавен секретар. Помпео не уточни какви именно мерки би предприел Вашингтон спрямо Хонконг. Той отново обвини Пекин, че е нарушил дадените на гражданите на Хонконг обещания.
"Възнамеряваме да направим всичко възможно, за да привлечем вниманието на обществеността и да осигурим възможност отговорните за решенията, отнасящи се до Хонконг, да понесат отговорност", подчерта Помпео.
Още: "Бялото мъчение": Най-бруталният метод за изтезание, който смазва човешката психика
Още: Ако САЩ нападнат Иран: Сценарият за новата война е начертан
На 30 юни Постоянният комитет на китайския парламент прие закон за националната сигурност на Хонконг, насочен срещу терористични заплахи, сепаратистки действия и подривна дейност серщу централната власт. Максималното наказание, предвидено в закона, е доживотен затвор.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Южен Ливан: Израел нанесъл въздушен удар по член на "Хизбула"
Още: САЩ забраниха романтични или сексуални връзки с китайски граждани
Редица държави разкритикуваха Пекин за този нормативен акт с аргумента, че така се нарушава принципът "една трана – две системи". Властите в Китай обаче призоваха страните да не се намесват във вътрешните им работи.