Археолози от Мичиганския университет са открили съкровище от персийски златни монети в останките на гръцкия полис Нотион, съобщи Heritage Daily.
Още: Иран отрича някога да е планирал да убие Тръмп
Още: Арестуваха отстранения от власт президент на Южна Корея (ВИДЕО)
Нотион е основан на западния бряг на Анадола в залива Кушадасъ, днешна Турция. Градът е служил като основно пристанище за поклонниците, пътуващи до близкия Кларос, за да посетят оракула на Аполон.
В средата на VI в. пр.н.е. градът е завладян от Персийската империя (известна още като Ахеменидска империя), но е освободен по време на Гръко-персийските войни (499-449 г. пр.н.е.).
Нотион се присъединява към Делийската лига - конфедерация, ръководена от Атина, която служи като нападателен и отбранителен съюз на автономни държави, за да се противопостави на персийската заплаха.
Още: Следователи в нов опит да арестуват президента на Южна Корея, стигна се до сблъсъци (ВИДЕО)
Още: Страховит албанец от Скопие е ключова фигура в новия режим в Сирия (СНИМКИ)
Повечето от оцелелите останки на града датират от III до I в. пр.н.е. по време на елинистическия период и се състоят от градските стени, некропола, храма на Атина, агората и театъра.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Associated Press: "Хамас" прие предложение за примирие в Газа и пускане на заложници
Още: Виетнам подписа споразумение за сътрудничество в ядрената сфера с руския "Росатом"
Неотдавнашни разкопки, ръководени от Мичиганския университет, разкриха съкровище от персийски златни монети, депозирано в малък керамичен съд в голяма къща в двора в центъра на града.
Находката ще пренареди хронологията на историческите събития
Повечето от монетите са известни като дарици - вид монети, емитирани от Персийската империя, които вероятно са били отсечени през V в. пр.н.е. в Сарди, столицата на персийската сатрапия Лидия.
Според археолозите монетите изобразяват коленичил стрелец - типичен дизайн, характерен за персийските дарици, които вероятно са били предназначени за заплащане на наемни войски.
Още: Индия отвори стратегически тунел към граничните зони на Китай (ВИДЕО)
Още: Удар по "Хизбула": Избраха председателя на Международния съд в Хага за премиер на Ливан
Монетите са подредени в хронологична последователност чрез анализ на стилистичните различия, които са изиграли важна роля за независимото датиране на други предмети, свързани със съкровището.
Кристофър Рате от Музея по археология в Келси и директор на археологическия проект Notion заяви:
"Откриването на такава ценна находка при контролирани археологически разкопки е много рядко срещано".
"Това съкровище ще даде сигурна дата, която може да послужи като котва за определяне на хронологията на цялата поредица от монети", добави Рате, предава БГНЕС.
ОЩЕ: Докато се разхожда: Жена от Чехия откри съкровище на 900 години