Управляващият посолството на Северна Корея в Рим е поискал политическо убежище в Италия. 48-годишният Чо Сон Гил се намира под закрилата на италианските власти, предаде БГНЕС.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Дипломатът е избягал още в началото на декември, но новината беше съобщена от медиите в Южна Корея едва сега. Официалните власти в Сеул обаче заявиха, че не са информирани за случая и не могат да го коментират.
Чо Сон Гил ръководи дипломатическата мисия на Пхенян в Италия от 2017 година.
"Известно е, че е син или зет на един от най-високопоставените служители в режима на Севера", съобщава южнокорейски ежедневник.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Повечето севернокорейски дипломати, които служат в чужбина, са задължени да оставят няколко членове на семейството - обикновено деца - в Пхенян, за да бъде предотвратено дезертирането им, докато работят в чужбина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Чо обаче пристига в Рим през май 2015 г. със съпругата и децата си, което предполага, че той може би е от привилегировано семейство, твърди сайтът, добавяйки, че причината за неговото бягство е все още неясна.
Италия е важна дипломатическа мисия за Пхенян, тъй като се занимава с отношенията на централата на ООН по храните и земеделието, а Северна Корея страда от хроничен недостиг на храна.
По време на собственото си дезертьорство Тае, бившият заместник-посланик в Лондон, заяви, че е променил живота си, за да даде на трите си деца по-добро бъдеще, след като им е било наредено да се върнат на север.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Династията Ким управлява обеднялата, но ядрено-въоръжена държава три поколения с недостиг на толерантност към разногласията, а режимът е обвинен в широко разпространени нарушения на правата на човека.