Мръсният въздух в големите градове на Турция е вреден колкото тютюнопушенето, пише турският вестник "Сабах", цитиран от БГНЕС.
Още: Изверги: Строшиха гръбнака и крайниците на украински модел (СНИМКИ)
Още: Седмица национален траур: Жертвите на земетресението в Мианмар вече са над 2000 (ВИДЕО)
Дишането на въздуха в Истанбул е все едно да бъдат изпушени 16 кутии цигари годишно, казват експерти.
В последните години Турция преминава към по-модерни източници на енергия и отопление, което подобрява качеството на въздуха, но проблемите не са решени, предупреждава професор Хюсеин Торос от Техническия университет на Истанбул.
След като изследвали качеството на въздуха в Истанбул, Анкара, Измир и Бурса, учените разбрали, че най-голямо замърсяване има в Бурса. "Да дишаш въздуха там се равнява на изпушването на 38 кутии цигари годишно", казва Торос.
Още: Ето от къде се вдъхновяват индийските сериали: Любов, заплахи за разчленяване и бой с метла (ВИДЕО)
Още: "Катаргейт" в Израел: Помощник на Нетаняху, пуснал секретни файлове, е задържан със свой колега
Основните замърсители са автомобилите, както и битовото отопление на частните домове. Много допринасят за мръсния въздух фактори като географското положение, метеорологичните условия, районирането на градовете, строителната дейност и индустриализацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп
Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия
"Ако районирането не е добре направено и пушекът от една фабрика отива към жилищните райони, това значително утежнява ситуацията. Строежът на кварталите трябва да се съобразява с въздушните течения", казва Торос.
Основен замърсител в големите градове остават автомобилите, като в Турция практически всички използват традиционните горива, а автомобилите с алтернативно задвижване са много малко.
"В Истанбул има 4 милиона автомобила. Комбинирайте ги с използването на горива за отопление и ще получите голямо замърсяване", казва Торос.
Още: Хиляди сгради са с поражения: Разказ на българин за кошмара след труса в Мианмар
Още: След труса в Мианмар: Извадиха живи хора от развалините (ВИДЕО)