Бъдещето на Газа: Идеите на САЩ и Израел за мир

01 ноември 2023, 16:02 часа • 11371 прочитания

Съединените щати и Израел обсъждат различни варианти за бъдещето на Ивицата Газа след като активните военни действия приключат. Един от тях – постоянен контингент от миротворци, пише Bloomberg, позовавайки се на свой източник.

Още: "Хамас" обвини Тръмп, че усложнява постигането на примирие в Газа

Още: Без война - бомби: Южнокорейски изтребители се объркаха в цивилен район (ВИДЕО)

Идеите за бъдещето на Газа

Въпросните мироопазващи сили да включват войници не само от САЩ и Израел, но още от Великобритания и Франция, а в идеалния случай – и от Саудитска Арабия плюс ОАЕ. Има обаче и други идеи – мироопазваща сила по модела на договора между Египет и Израел от 1979 година (става въпрос за Синайския полуостров), както и директно временно управление на Ивицата Газа под егидата на ООН.

Още: Писна й от туристи: Северна Корея се затвори отново за света

Още: Meteobalkans: Опасност в Турция. Идват пясъчни бури

Израел гледа благосклонно на обсъждане за "египетския вариант" - мултинационална мисия от мироопазващи сили и наблюдатели, които гарантират изпълнение на сключен договор. Третият вариант не се харесва на Тел Авив – там нямат доверие на способността на ООН да решава големи проблеми на практика.

Засега всички тези идеи се обсъждат, но на много начална фаза – всякакви изменения и допълнения са възможни. Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Адриен Уотсън коментира пред Bloomberg, че не се обсъжда и обмисля американски войници да отидат в Газа като част от мироопазваща сила. Но американският държавен секретар Антъни Блинкен вече публично обяви: Няма начин да се върнем към статуквото, в което „Хамас“ официално управлява Ивицата Газа (бел. ред. - така е от над 16 години насам).

Още: Ядосан зрител осъди кино - за прекалено дълги реклами. Ето колко продължили

Още: Арабската лига контрира плана на Тръмп за Газа със свой проект, президентът на САЩ не го хареса

Още: Египет отвори евакуационен коридор от Газа, но не за всички

Миротворците виреят трудно

Войници на ООН напуснаха лагер в стратегическия град Кидал в размирната северна част на Мали, която е разтърсвана от джихадистко и сепаратистко насилие, съобщиха за АФП няколко източника от мироопазващата мисия, предаде БГНЕС.

Още: Новият началник на израелската армия: Няма да спра докато не унищожа "Хамас" (ВИДЕО)

Още: Атентат с много жертви: Кола бомба се взриви в Северозападен Пакистан

"Напуснахме Кидал тази сутрин", заяви източник от мироопазващата мисия на ООН, базирана в града. През юни новите военни управници на Мали наредиха на миротворците да напуснат, обявявайки "провала" на мисията им.

Още: Войната в Израел: Унищожителен удар по бежански лагер, тежки боеве в Ивицата Газа (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес