Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен направи необявено посещение в Ирак, за да се срещне с министър-председателя Мохамед Шиа ал-Судани за разговори относно бъдещето на съседна Сирия след падането на режима на Башар Асад. Властта му се срина след светкавичната офанзива на бунтовниците, водени от "Хаят Тахрир аш-Шам". Сега управлението е в ръцете на преходно правителство, водено от Мохамед ал-Башир.
Още: Руските военни се евакуират от Сирия вкупом с техниката, Дамаск празнува (ВИДЕО и СНИМКИ)
Блинкен прави обиколка в региона след бързия срив на режима на Асад. Свалянето на диктатора изненада Вашингтон и администрацията на отиващия си президент Джо Байдън настоява бунтовниците, с които се опитва да установи контакти, да създадат правителство, което да избягва ислямистките фракции и да включва сирийските малцинства. Засега "Хаят Тахрир аш-Шам" дават индикации, че спазват основните човешки права.
Защо Блинкен е в Ирак?
Държавният департамент заявява, че Блинкен е в Багдад и „ще подчертае ангажимента на САЩ към стратегическото партньорство между САЩ и Ирак и към сигурността, стабилността и суверенитета на Ирак“.
Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат
Той ще обсъди също така възможностите и предизвикателствата пред регионалната сигурност, както и трайната подкрепа на САЩ за ангажиране на всички общности в Сирия "с цел установяване на приобщаващ преход“, се казва в съобщението.
Посещението на Блинкен беше обявено едва след срещата му със Судани в петък.
Американски служител казва пред Reuters, че Вашингтон вижда в този момент възможност за по-нататъшно отблъскване на влиянието на Иран в региона.
Снимка: Getty Images
Сунити срещу шиити в Близкия изток
Ирак, който се ръководи от коалиция от предимно шиитски политически партии и въоръжени групировки, близки до Техеран, е основен играч в т.нар. "Ос на съпротивата". Тя е съставена от прокситата на Ислямската република в Близкия изток, включително "Хамас" в Газа, ливанската "Хизбула", хутите в Йемен, проиранските милиции в Ирак и т.н.
Още: Асад през 2012 г.: Патриотите не бягат. Нетаняху се подигра на аятолаха за Сирия (ВИДЕО)
Въпреки опасенията на Багдад, че размириците могат да се разпространят в Сирия, когато сунитските бунтовници напреднаха и в крайна сметка превзеха Дамаск миналия уикенд, Ирак реши да не позволи на шиитските милиции да се намесят в страната.
Хиляди сунитски бойци преминаха от Сирия в Ирак след инвазията на САЩ през 2003 г. и подхранваха години на сектантски убийства, преди да се завърнат през 2013 г. като „Ислямска държава“ и да завладеят една трета от страната.
Още: WSJ: Тръмп може да прибегне до превантивни удари по Иран, за да спре ядрената програма
Опозиционните фракции в Сирия, водени от "Хаят Тахрир аш-Шам", се отрекоха от "Ал Кайда" и "Ислямска държава" и твърдят, че нямат амбиции в Ирак.
С напредването на бунтовниците в Сирия Ирак е събрал на границата си хиляди бойци от конвенционалната си армия, както и от Силите за народна мобилизация - агенция за сигурност, в която се намират много въоръжени групи, свързани с Иран, преди това сражавали се в Сирия, припомня The Times of Israel.
Още: Ердоган към Блинкен: Турция няма да позволи на ПКК да се възползва от ситуацията в Сирия