Бившият президент на Киргизстан Алмазбек Атамбаев е с повдигнато обвинение за организиране на масови безредици в Бишкек на 9 октомври 2020 г., съобщи днес адвокатът му Замир Жоошев, цитиран от Дойче веле.
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Според следствието, Алмазбек Атамбаев е „встъпил в предварителен сговор“ с бившия премиер Омурбек Бабанов „с цел завземане на властта“ в страната.
Прокуратурата е убедена, че действията на бившия държавен глава са довели до масови безредици и употреба на огнестрелно оръжие. Адвокатът на политика, от своя страна, твърди, че неговият подзащитен е провел само митинг с искане държавата да бъде върната „в правилното руслото“.
Защитата настоява да бъде свален имунитетът на бившия президент Сооронбай Жеенбеков, за да може да бъде разпитан.
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
„В тази посока, обаче, не са предприети никакви следствени действия“, сподели той пред „Интерфакс“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Още: След взривовете в автобуси: Израел нареди на военните да засилят операциите в Западния бряг
През октомври 2020 г. в Киргизстан започнаха протести след като бяха обявени предварителните резултати от парламентарните избори. Демонстрантите нахлуха в сградата на парламента, а поддръжниците на Атамбаев го освободиха от колонията.
Политикът пристигна на 9 октомври 2020 г. на митинг в центъра на Бишкек заедно със своите съратници, но той не бе проведен заради привържениците на опозиционния политик Садир Жапаров. Бившият държавен глава бе отведен в колония от болничен тип.
На следващия ден, 10 октомври, Атамбаев бе задържан по дело за организиране на масови безредици и настанен в следствения изолатор на комитета за държавна сигурност. В началото на януари той бе преместен в колония от болничен тип заради влошено здравословно състояние.
Още: Взривиха три автобуса в предградието на Тел Авив Бат Ям (ВИДЕА)
Още: ООН нарече "отвратително" режисираното връщане на телата на израелски заложници (ВИДЕО)
Алмазбек Атамбаев бе президент на Киргизстан от декември 2011 до ноември 2017 г.