Режимът в Иран се опитва да потуши протестите с всички сили. Германското правителство се опасява, че германските граждани могат да станат мишена на властите, и ги призовава да напуснат страната, пише на сайта си сп. "Шпигел".
Още: Турски учен: Има риск от вулканично изригване край Измир
Още: Путин и Си ще си разменят визити. Русия е доволна: "Тръмп мисли като нас" (ВИДЕО)
От седмици Иран е разтърсен от историческа вълна от протести. Във връзка с жестокото потушаване на критични за системата протести германското правителство призова германските граждани в Иран да напуснат страната. "Съществува конкретна опасност германските граждани да бъдат произволно арестувани, разпитвани и осъждани на дълги срокове затвор", се казва в четвъртък на сайта на Федералното министерство на външните работи в Берлин. "Двойните граждани, които имат иранско гражданство в допълнение към германското, са особено изложени на риск", предупреждава Комисията.
Иран е известен с дипломацията си на заложници, пише изданието. Иранските власти отново и отново се насочват към чужденци и лица с двойно гражданство. Те са задържани по несъстоятелни обвинения и често са осъждани на дълги срокове затвор. Те често са обвинявани в шпионаж в полза на Запада или Израел. Според организации за защита на правата на човека най-малко 17 двойни граждани от Европа и Северна Америка понастоящем са задържани в Иран. Те често служат като разменна монета за режима. Напоследък управляващите в Техеран неведнъж са обвинявали чуждестранни източници за протестите в страната.
От седмици в страната е неспокойно. Въпреки масовото насилие от страна на така наречените сили за сигурност, хората продължават да излизат по улиците. Сега те вече настояват за край на Ислямската република.
Още: 10 години затвор за мъжа, хвърлил бомба по бившия премиер на Япония (ВИДЕА)
Още: Обилният снеговалеж затвори училищата в седем града в Турция
Протестите продължават вече повече от шест седмици не само в Техеран, но и в други градове. Те бяха разпалени от смъртта на 22-годишната Махса Амини. Кюрдката почина в полицейския арест на 16 септември. Била е арестувана от така наречената нравствена полиция, защото се твърди, че е била облечена неподходящо. Междувременно протестите се превърнаха в най-голямото предизвикателство пред духовното ръководство от 1979 г. насам. Тогава шахът е свален в хода на Ислямската революция и е провъзгласена Ислямската република=
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирия и Русия: Кой от кого ще спечели?
Още: В Тайланд: Заловиха онлайн измамници, прибрали 187 млн. долара
Силите за сигурност използват насилие срещу демонстрантите и се опитват да потушат протестите. През уикенда дори Революционната гвардия заплаши протестиращите да не излизат по улиците. Досега елитните сили не са участвали в потушаването на митингите.
Според правозащитни групи от началото на демонстрациите в средата на септември в цялата страна са били убити около 300 демонстранти, включително над 40 непълнолетни. Освен това са убити повече от 30 служители на реда. В 132 града и по-малки населени места бяха извършени над 14 000 ареста.