Носителят на Нобелова награда Мухамад Юнус, който е дългогодишен политически противник на отстранения премиер на Бангладеш Шейх Хасина, е назначен за временен лидер на азиатската страна.
Още: Иран отрича някога да е планирал да убие Тръмп
Още: Арестуваха отстранения от власт президент на Южна Корея (ВИДЕО)
84-годишният Юнус поема поста ден след като Хасина избяга зад граница. Седмици наред Бангладеш е разтърсван от смъртоносни протести, които доведоха до щурмуването на резиденцията ѝ и до нейната оставка.
В момента Юнус е пуснат под гаранция, обжалвайки присъдата си от 6 месеца затвор по дело, за което твърди, че е политически мотивирано.
Още: Премиерката избяга с хеликоптер: какво става в Бангладеш
Още: Следователи в нов опит да арестуват президента на Южна Корея, стигна се до сблъсъци (ВИДЕО)
Още: Страховит албанец от Скопие е ключова фигура в новия режим в Сирия (СНИМКИ)
Кой е Мухамад Юнус?
Професор Юнус, който през януари беше осъден на шест месеца затвор за нарушаване на трудовото законодателство, заяви, че е станал жертва на режима на Шейх Хасина.
В миналото той е бил подложен и на други обвинения - още през 2011 г., когато е бил обвинен, че е оклеветил политиците на Бангладеш.
Още: Associated Press: "Хамас" прие предложение за примирие в Газа и пускане на заложници
Още: Виетнам подписа споразумение за сътрудничество в ядрената сфера с руския "Росатом"
През 1983 г. той основава Grameen Bank, която предлага дългосрочни микрокредити, за да помогне на бедните хора да започнат малък бизнес - концепция, която оттогава е популярна по целия свят.
Още: В Бангладеш е страшно: Щурмуваха резиденцията на премиера, тя избяга извън страната (ВИДЕО)
Още: Индия отвори стратегически тунел към граничните зони на Китай (ВИДЕО)
Още: Удар по "Хизбула": Избраха председателя на Международния съд в Хага за премиер на Ливан
Обвинен е в укриване на данъци и работа в Grameen Bank след навършване на задължителната пенсионна възраст, поради което е уволнен. Юнус твърди, че тези обвинения са неоснователни.
Заедно с банката той получава Нобелова награда за мир през 2006 г. за това, че е показал, че "дори най-бедните от бедните могат да работят за собственото си развитие".
Той стана известен в международен план като "банкер на бедните", но Шейх Хасина го нарече "кръвопиец" на бедните и обвини банката му, че начислява прекомерно високи лихви.
Още: Уницеф: Десетки деца загинаха при протестите в Бангладеш (ВИДЕО)
Гражданите не искаха военна хунта
Студентите, които оглавиха масовите протести, довели до свалянето на Хасина, отказаха да приемат ръководено от военни правителство и настояха професор Юнус да оглави временната администрация.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) August 6, 2024
Hindu villages are still coming under attack by Islamists tonight in Bangladesh.
This Hindu home was set on fire during an attack against Raozam in the District of Chattogram.
🇧🇩 pic.twitter.com/BdUTAT5U1L
Решението за назначаването му за главен съветник на временното правителство беше взето след среща между президента Мохамед Шахабуддин, военните лидери и студентските лидери, съобщи BBC.
"Когато студентите, които пожертваха толкова много, ме молят да вляза в този труден момент, как мога да откажа?", казал е проф. Юнус.
Той се завръща в Дака от Париж, където е претърпял лека медицинска процедура, съобщи неговият говорител.
Още: Победа за студентите: Съдът в Бангладеш отмени квотите за държавни длъжности (ВИДЕО)
Защо в Бангладеш има масови протести?
Протестите в Бангладеш започнаха в началото на юли с искания на студентите от университетите за премахване на квотите за работа в държавната администрация, но прераснаха в по-широко антиправителствено движение.
Съобщава се, че при сблъсъците между правителствените сили и протестиращите са загинали над 400 души - предимно цивилни, застреляни от полицията. Само в понеделник в цялата страна загинаха над 100 души - най-смъртоносният ден от демонстрациите. Стотици полицейски участъци също бяха подпалени. Часове преди протестиращите да щурмуват и разграбят официалната резиденция на бившия министър-председател в столицата Дака, Шейх Хасина подаде оставка и избяга в съседна Индия. Това сложи бърз край на нейното почти 15-годишно управление.
Въпреки че икономиката на Бангладеш нарасна през последното десетилетие, бившият министър-председател беше подложена на все повече критики за това, че е заглушавала критиците си и е хвърляла в затвора политическите си опоненти. Някои от тях - като бившия премиер Халеда Зия и активиста Ахмад Бин Куасем - бяха освободени скоро след оставката на Хасина. Зия е председател на основната опозиционна Бангладешка националистическа партия, която бойкотира изборите през 2014 г. и отново през 2024 г., заявявайки, че при управлението на Шейх Хасина не са възможни свободни и честни избори.
През 2018 г. Зия беше вкарана в затвора за корупция - обвинения, които според нея са политически мотивирани.
Групи за защита на правата твърдят, че Куасем е бил задържан през 2016 г.
Още: Студентски протести подпалиха Бангладеш: Над 100 убити за 5 дни (ВИДЕО)