Огнището на маймунска шарка е болест от национално значение в областта на инфекциозните болести. Това обяви на брифинг главният здравен инспектор на Австралия Пол Кели, предаде БГНЕС.
"Обявих разпространението на маймунската шарка в Австралия за инцидент от национално значение в областта на заразните болести", посочи Кели.
„Решението следва решението на Световната здравна организация (СЗО), която обяви за извънредна ситуация в областта на общественото здраве от международна важност поради избухването на епидемия от болестта."
Кели подчерта, че въпреки сериозността на решението "маймунската шарка е много по-малко опасна от COVID-19 и по време на настоящата епидемия не са регистрирани смъртни случаи извън страните, в които вирусът е ендемичен". "Обривът и грипоподобните симптоми на маймунската шарка са леки и в повечето случаи преминават в рамките на две до четири седмици, без да е необходимо специално лечение", каза още той.
В момента в Австралия са регистрирани 44 случая на маймунска шарка. Заболелите са само мъже на възраст между 21 и 40 години, като повече от половината са съобщили, че симптоми на болестта са се появили след пътуване до държави в Европа.
По-рано генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус обяви епидемията от маймунска шарка за извънредна ситуация в областта на общественото здраве от международна важност. По данни на СЗО в света са установени над 16 000 случая на заразяване в 75 страни и територии и пет смъртни случая.
Маймунската шарка е рядко вирусно заболяване, което се среща предимно в отдалечени райони в Централна и Западна Африка в близост до влажни тропически гори. Първият случай на предаване на инфекцията от животно на човек е регистриран през 1970 г. в Демократична република Конго.
Според СЗО вирусът се предава на хората от диви животни като гризачи и примати и има ограничено вторично разпространение чрез предаване от човек на човек. Обичайната смъртност при огнища на маймунска шарка е между 1 и 10 %. Повечето смъртни случаи се срещат при по-младите възрастови групи. Срещу маймунската шарка няма специална ваксина, но ваксинацията срещу дребна шарка осигурява 85% защита срещу заболяването.