Ръководителят на мозъчен тръст с двойно американско и израелско гражданство Гал Луфт, който се издирва в САЩ за износ на оръжие за Либия и Китай и за незаконни връзки с Пекин, е бил задържан в Кипър. От март миналата година той се укриваше от правосъдието на острова, за да не бъде екстрадиран, съобщава в електронното си издание кипърският вестник „Филелефтерос“.
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Кой е Гал Луфт?
58-годишният Гал Луфт е директор на мозъчния тръст "Институт за анализи на глобалната сигурност", който се занимава с въпроси на енергетиката. Освен това той е бил съветник в Съвета за енергийна сигурност на САЩ и подполковник в израелската армия.
ОЩЕ: Обвинил сина на Байдън в корупция вече е на прицел на прокуратурата в САЩ
Луфт е обвинен в трафик на оръжия за Либия и Китай, в нарушения на санкциите срещу Иран и в неверни декларации пред федерални агенти. Срещу него има и обвинения в „заговор с други лица за насърчаване на интересите на Китай като агент“ на Пекин, без да се регистрира като чуждестранен агент, както се изисква от законодателството на САЩ.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Гал Луфт, който е работил като съветник на китайската държавна енергийна компания "CEFC", от няколко години обвинява Хънтър и Джим Байдън, син и брат на настоящия президент Джо Байдън, че тайно са приели милиони долари от тази компания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Катар "екзекутираха" скъпа кола на пътен джигит (ВИДЕО)
Още: Голям пожар в строяща се сграда в Тайван, има загинали (ВИДЕО)
Още след първия си арест миналата година Луфт неколкократно заяви, че зад опитите да бъде екстрадиран стоят политически мотиви и по-конкретно интересите на семейство Байдън. Във видео, публикувано през юли от „Ню Йорк пост“, той твърди, че е споделил информацията за предполагаемата корупция в семейството на американския президент пред шестима представители на ФБР и министерството на правосъдието на САЩ в Брюксел през 2019 г., но случаят е бил потулен, а арестът му в Кипър има за цел да осуети изслушването му в Конгреса.
В публикация на „Ню Йорк пост“, която цитира адвоката на Луфт Робърт Инок, се твърди, че от август 2017 г. Хънтър и Джим Байдън са получили от CEFC общо 4,9 млн. долара на 14 месечни вноски, срещу които са предоставяли сведения от ФБР. Пак според Инок китайската компания е имала намерение да използва името на семейство Байдън за развитие на инициативата „Един пояс, един път“.