Икономическите загуби на арабските държави от пандемията надхвърлиха 150 млрд. долара, заяви в понеделник генералният секретар на Лигата на арабските държави (LAS) Ахмед Абу ал Гейт, съобщава ТАСС, цитирана от БГНЕС.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
"БВП на арабския регион се очаква да намалее с 6%, икономическите загуби се оценяват на 150 милиарда долара, около 17 милиона души са загубили работата си, други 15 милиона араби са потънали в бедност", каза той по време на видеоконференция на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш с лидери на регионалните организации. Дългът на арабските страни е нараснал с още 220 милиарда долара, които са необходими за обслужване и изплащане на външни дългове. Други огромни структурни проблеми, засягащи сигурността и стабилността на много от страните му."
Той призова за обединяване на международни и регионални усилия за осигуряване на ранно, справедливо и всеобхватно разпространение на ваксини, а също така се застъпи за организирането на спешно финансиране за тяхното снабдяване в развиващи се и най-слабо развити страни. Той също така призова държавите и международните кредитори да намалят дълга на най-слабо развитите страни.
През април Групата на двадесетте (Г-20) предостави на най-бедните страни в света правото да прекратят плащанията по външния държавен дълг, включително обслужването му, до края на тази година. Най-малко 46 държави с ниски доходи вече са се възползвали от тази инициатива. В неделя, след резултатите от срещата на върха на Г-20, беше обявено, че ще удължи отсрочването на плащанията за обслужване на дълга за страните до края на юни 2021 г. В допълнение, Г-20 обеща да помогне на страните, най-засегнати от новата пандемия на коронавирус. По-специално лидерите на страните увериха, че 2 милиарда дози ваксини ще бъдат разпределени по целия свят и на първо място доставката им ще бъде предоставена на бедните страни. Готовността да предоставят ваксините си на нуждаещи се страни беше обявена по-специално от руския президент Владимир Путин. G-20 вече работи по механизъм за разпространение на ваксините срещу COVID-19 по целия свят.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)