Някои държави членки на НАТО искат войната в Украйна да продължи, за да може Русия да отслабне, заяви външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу.
В телевизионно интервю за частния новинарски канал CNN Turk Чавушоглу заяви, че Турция не е смятала, че руско-украинската война ще продължи толкова дълго след мирните преговори в Истанбул.
"Но след срещата на министрите на външните работи на НАТО остана впечатлението, че... сред държавите членки на НАТО има такива, които искат войната да продължи, да я оставят да продължи и Русия да стане по-слаба", каза Чавушоглу.
Руската и украинската делегация се срещнаха за мирни преговори в Истанбул на 29 март, докато войната продължаваше с нарастващи жертви и от двете страни.
По време на разговорите украинските официални лица сигнализираха за готовността си да преговарят за "неутрален статут" - ключово руско искане, но поискаха гаранции за сигурността на страната си.
В същото време Русия обеща да намали значително военните си действия към украинските градове Киев и Чернигов, за да изгради доверие за бъдещи преговори.
Относно възможността за среща между лидерите на Русия и Украйна в Турция, Чавушоглу заяви, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган е в постоянен контакт както с Владимир Путин, така и с Володимир Зеленски.
"Президентът Ердоган ще разговаря отново с лидерите през следващите дни. Днес разговарях с (руския външен министър Сергей) Лавров, а вчера - с (украинския външен министър Дмитрий) Кулеба", добави Чавушоглу.
Срещата Путин-Зеленски в Турция все още е на дневен ред, каза той.
"По принцип и двамата дават положителни сигнали относно възможността да се срещнат, когато условията са подходящи."
С-400 и F-35
Запитан за възможността САЩ да отменят санкциите си по CAATSA (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act) срещу Турция, Чавушоглу каза: "Това е възможно. Виждаме, че те са по-гъвкави и се опитваме да намерим решение."
"По време на срещата между (президента на САЩ Джо) Байдън и нашия президент беше създаден стратегическият механизъм, предложен от Байдън", каза той.
"Проведохме среща в Анкара на ниво заместник-министри. На 18 май ще се срещнем на ниво министри."
Запитан дали има възможно решение на кризата със С-400 и F-35, турският министър заяви, че вярва, че "ако този подход продължи", проблемът ще бъде решен "в следващия период, дори и да не е сега".
САЩ при бившия президент Доналд Тръмп наложиха през 2020 г., санкции на Турция след като Анкара закупи модерната руска система за противовъздушна отбрана С-400, а предишната година отстраниха Турция от програмата за съвместни изтребители Ф-35.
Вашингтон твърди, че С-400 може да бъде използвана от Москва за тайно получаване на данни за изтребителите F-35 и е несъвместима със системите на НАТО. Анкара обаче твърди, че С-400 няма да бъде интегриран в системите на НАТО, и заяви, че не представлява риск за F-35.
Турско-израелски отношения
Запитан за турско-израелските отношения, Чавушоглу заяви, че следващия месец ще посети Палестина и Израел.
Той подчерта, че диалогът и с двете страни винаги е от полза: "Не само (палестинският президент Махмуд) Абас, но и Хамас заявиха, че нормализирането на отношенията между Израел и Турция е много полезно за тях."
По отношение на потенциала на турско-израелския проект за газопровод Чавушоглу обясни, че в момента се работи по него: "Изглежда, че в териториалните води и континенталния шелф на Израел има значителни запаси."
"Турция е най-икономичният маршрут тези запаси да стигнат до международните пазари и особено до Европа", каза той.
Той заяви, че в случай че бъде взето решение за такъв проект, той ще бъде завършен за четири до пет години.
ТАСС: Путин нареди да се спре щурмът на "Азовстал"