Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анкара настоятелно иска от Москва технологии за производство на комплексите С-400

14 януари 2021, 15:54 часа • 2127 прочитания

За Турция е важно сама да произвежда зенитноракетните системи С-400, заявил президентът на Управлението за отбранителна промишленост на страната (SSB) Исмаил Демир. Според него, Анкара ще купи от Москва втори комплект от тази система само при условие ако купи технологията, съобщи телевизия CNN Turk, цитирана от руското издание gazeta.ru. Демир отбелязал също, че купените от Русия ЗРК С-400 вече са готови за експлоатация.

Бившият главнокомандващ на руските ВВС по въпросите на Обединената система за ПВО на държавите от ОНД Айтеч Бижев заявил, че такава сделка е безопасна.

„Турците купиха от комплексите за проба, разбраха, че са надеждни и по-добри няма. Отначало те искат да се научат да ги правят по време на съвместното производство, а след това да купят лиценз и да си ги правят сами. Ние не разкриваме напълно секретите на производство, това е ограничена технология. Така че няма никаква заплаха за националната сигурност. Така беше с Китай, такава форма на взаимодействие вече не е новост” – разказал генералът.

През юни 2019 г. прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков съобщил, че доставката в Турция на ЗРК С-400 предполага частично предаване на технологията. Така той коментирал думите на Ердоган за заинтересоваността от подписване на договора.

„Също така искам да отбележа, че договорът има за нас приоритетно значение, за нашето сътрудничество при съвместното производство на ракетите, включително при предаване на технологията” – подчертал Ердоган, като отбелязал, че в процеса на доставката на ЗРК няма да има никакви отлагания.

Турция възнамерява да купува от Русия С-400 до като турският ВПК не съумее сам да произвежда това въоръжение, потвърдил външният министър Мевлют Чавушоглу на ХІV Международен стратегически форум през септември 2019 г.

Договорът между Москва и Анкара за С-400 е сключен през декември 2017 г. РФ доставила на Турция четири дивизиона ЗРК на стойност около $2,5 млрд, като 55% от него е покрит с руски кредит, поясни вестник „Коммерсант”.

Превод: Ганчо КАМЕНАРСКИ

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес