Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Amnesty: Над 26 протестиращи в Иран са пред риск от екзекуция

19 декември 2022, 14:35 часа • 2263 прочитания

Най-малко 26 души в Иран са изложени на "голям риск" от екзекуция във връзка с продължаващите от месеци общонационални протести.

Още: Семейство с 14 деца е сред загиналите при пожара в турски хотел: Разказ на наша сънародничка (СНИМКИ, ВИДЕО)

Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт

Amnesty International публикува писмо, изпратено до председателя на иранското правосъдие Голамхосеин Мохсени Еджей, в което се призовава за прекратяване на убийствата, съобщава "Метро".

Организацията за наблюдение на правата на човека заяви, че 11 души са осъдени на смърт, а други 15 са обвинени в подобни престъпления, които могат да завършат с екзекуция. Двама мъже са били публично убити за участието им във въстанието, което продължава вече четвърти месец. Въпреки че семействата са подложени на натиск да запазят мълчание за арестите, правозащитните групи предупреждават, че броят им вероятно е още по-голям. Базираната в Осло група "Ирански права на човека" посочва, че броят им е 39.

Amnesty пише: "На всички 26 лица са били отказани справедливи съдебни процеси, включително правото на адекватна защита и достъп до избрани от тях адвокати; правото да бъдат считани за невинни; правото да запазят мълчание; и правото на справедливо и публично изслушване".

Още: Земетресение разлюля Турция

Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)

Маджид Реза Рахнавард, 23-годишен работник в магазин за плодове, беше обесен в понеделник. Той бе обвинен в убийството на двама цивилни от милицията Басидж, която е крило на най-мощната военна сила в страната - Корпуса на гвардейците на ислямската революция.

Четири дни по-рано 23-годишният работник в кафене Мохсен Шекари беше екзекутиран в затвор по обвинение, че е блокирал път в Техеран и е намушкал с нож офицер от Басидж.

ОЩЕ: Как Иран превърна жените в граждани втора класа

Amnesty International съобщи по-рано, че са екзекутирани най-малко 11 други протестиращи, много от които също на възраст около 20 години. Тези, които са изправени пред подобна съдба, са съдени за углавни престъпления - които могат да варират от прелюбодейство до содомия - но няма публична информация за техния статут.

Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка

Още: Израел започна "настъпателна операция" на Западния бряг: Ще се провали ли примирието с "Хамас"? (ВИДЕО)

"Призоваваме незабавно да отмените всички присъди и смъртни наказания, да се въздържате от нови смъртни присъди и да гарантирате, че всеки, обвинен в признато престъпление, ще бъде съден в производство, отговарящо на международните стандарти за справедлив съдебен процес, без да се прибягва до смъртно наказание", се казва още в писмото. "Призоваваме да освободите всички задържани за мирно упражняване на човешките им права".

Групи за защита на правата заявиха, че съдебните процеси при закрити врата срещу Рахнавард и Шекари са приличали на "комитет за линчуване" с назначени от правителството адвокати. Не са присъствали членове на семействата, а прокурорите са разчитали на принудителни признания от задържаните мъже, за да ги осъдят.

Протести обхванаха Иран след смъртта на 22-годишната Махса Амини, задържана от Нравствената полиция на страната. Полицията отговаря за прилагането на строгите правила за жените в страната, като например носенето на забрадки - нещо, за което обвини Амини, че не го е направила.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес