Десетилетия след въвеждането си, TOС-1 остава една от най-смъртоносните конвенционални оръжейни системи в бързо разширяващия се арсенал на Русия. Това оръжие може за кратък период от време да опустоши укрепленията на врага на относително голяма площ. За него разказва Марк Епископос в американското издание The National Interest
Още: "Ислямска държава" пое отговорността за атентат в Афганистан
Още: Най-сетне: Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader с двама българи на борда
Започвайки през 60-те години на миналия век, САЩ и Съветският съюз проявяват все по-голям интерес към горивно-въздушните експлозивни смеси за боеприпаси с обемен взрив. Боеприпасът се състои от два компонента: отначало се разпръсква аерозолен облак, после той се възпламенява, предизвиквайки опустошителна взривна вълна с голям радиус. По този начин те са най-ефективни в затворени пространства, където могат да превърнат тактическото предимство на подсилените конструкции (бункери и тунели) в смъртоносен недостатък.
Американските военни използват боеприпасите с обемен взрив по време на войната във Виетнам. За да не изостават, съветските военни разработили своя версия на термобарична оръжейна система. Представена през 80-те години на миналия век, „тежката огнехвъргачка“ TOS-1 Buratino е инсталирана върху шасито на основния боен танк T-72. Тя може да носи два вида 220-милиметрови неуправляеми ракетни снаряди от два типа: термобарични и димно-запалителни. Името Буратино системата е получила от изпъкналия като нос блок за изстрелване на тридесет тръби на системата, способна да извърши пълен залп за 15 секунди.
Ракетната система за многократно изстрелване TOS-1 може да извърши стрелба с обсег само до 3,5 километра и покрива площ от 200 на 400 метра, затвърждавайки ролята си като платформа за огнева подкрепа за пехота и тежка бронирана техника. Това на практика означава, че групите TOS-1 могат да опустошат вражеските укрепления в рамките на относително голяма площ за кратък период от време.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Смъртта от залп TOS-1 е изключително неприятно преживяване. В зависимост от близостта на човек до детонацията, свръхналягането и последващото възпламеняване от взривната вълна могат да нанесат значителни увреждания на вътрешните органи, както и счупени кости, спукани тъпанчета, слепота, задушаване и загуба на съзнание в последните моменти от живота на жертвата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Разрушителната огнева мощ на TOS-1 беше открита за първи път в последните етапи от съветската окупация на Афганистан и отново по време на Втората чеченска война. За последен път тя беше използвана в особено ужасяващ случай, при който в гъсто застроената градска среда на чеченската столица Грозни бяха заличени цели квартал и дадени многобройни цивилни жертви.
Buratino беше наследен през 2001 г. от по-усъвършенствания TOS-1A, който притежава значително разширен обхват от шест километра, поставени нови направляващи тръби и множество модернизации на шасито.
Макар че на бойното поле TOS-1 и TOS-1A играят твърде ограничена роля, те се оказаха доста популярни продукти за износ. Иракската армия е използвала тези оръжия срещу Ислямска държава в Ирак от 2014 до 2017 г. TOS-1 също са били използвани от сирийската армия срещу антиправителствени сили по време на Сирийската гражданска война, като не потвърдени доклади сочат, че поне една такава система е унищожена от бунтовниците през 2016 г.
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Съвсем наскоро се появиха видеозаписи на азербайджанските военни, за които се твърди, че изстрелват залпове TOS-1A срещу сепаратистите от Карабах през 2020 г.
Саудитска Арабия наскоро закупи партида TOS-1A като част от по-голяма сделка с Русия за 3 милиарда долара.
По-нататъшно развитие на ТОС стана ТОС-2 „Тосочка”, която за пръв път е забелязана на руските учения „Кавказ-2020”. Този преминаващ изпитания огнемет притежава по-голяма далечина на стрелбата и автоматизирана система за прицелване.
Превод: Ганчо Каменарски