Грузинският сепаратистки регион Абхазия категорично отхвърли предложенията, че може да бъде анексиран от Русия, настоявайки, че неговата автономия от Москва не подлежи на обсъждане, съобщи изданието Pοlitico. В изявление, публикувано от МВнР на непризнатата държава от Южен Кавказ, официални лица казаха, че макар тя да е „постоянен съюзник на Руската федерация“, нейната самопровъзгласила се държавност „не е предмет на дебат“.
Още: Медведев заплаши: Може да присъединим Абхазия и Южна Осетия
Реакцията дойде, след като зам.-председателят на Съвета за сигурност на Кремъл, бившият президент Дмитрий Медведев, намекна, че Москва може да се опита да погълне двата подкрепяни от Русия отцепнически региона на съседна Грузия – Абхазия и Южна Осетия. „Идеята за присъединяване към Русия все още е популярна. И може да бъде приложено, ако има основателни причини за това“, каза Медведев, който е един от най-ентусиазираните привърженици на войната на Москва в Украйна.
Никой не иска интеграция с Русия
Въпреки това, въпреки присъствието на хиляди войници на Москва в Абхазия в резултат на поредица от войни с грузинските правителствени сили (последно през 2008 г.) официални лица в столицата казаха, че предложението не е нищо повече от знак за „засилване на геополитическото съревнование .”
Още: 15 години след войната: Грузия призова за край на окупацията на Абхазия и Южна Осетия
Междувременно секретарят на Съвета за сигурност на Абхазия Сергей Шамба отиде по-далеч, като посочи, че в региона „няма политически субекти“, които да настояват за интеграция с Русия. „Не сме получили никакви официални искания за присъединяване към Руската федерация и тепърва ще идентифицирам политическа фракция в Абхазия, която предвижда такава тенденция в отношенията с Русия“, продължи той.
Малко предистория
С население от около четвърт милион души и със свой собствен език, Абхазия съществува като фактическа независима държава от Грузия след бруталната гражданска война, последвала падането на Съветския съюз в началото на 90-те години. Стотици хиляди етнически грузинци бяха изселени от региона, който граничи с Русия, като част от кампания на сепаратистите, които често бяха подкрепяни от елементи на руските въоръжени сили.
Още: Руската агресия в Грузия през 2008. Защо тя бе предвестник на войната в Украйна.