Тайландски съд даде на бившия премиер Инглук Шинаватра присъда от пет години затвор за престъпна небрежност заради провалената й политика за производство на ориз.
Още: Турски учен: Има риск от вулканично изригване край Измир
Още: Путин и Си ще си разменят визити. Русия е доволна: "Тръмп мисли като нас" (ВИДЕО)
Инглук, чието правителство беше свалено след преврат на военна хунта през 2014 г., напусна страната миналия месец, след като срещу нея бяха повдигнати обвинения.
„Съдът установи, че обвиняемата е виновна… съдът я осъжда на пет години затвор и съдът единодушно реши, че присъдата няма да бъде сменена на условна“, заяви съдията по делото.
В края на октомври 2016 г. Шинаватра беше глобена с 1 млрд. долара, които да са компенсации за провежданата от нея политика в производството на ориз.
Още: 10 години затвор за мъжа, хвърлил бомба по бившия премиер на Япония (ВИДЕА)
Още: Обилният снеговалеж затвори училищата в седем града в Турция
Шинаватра, която е първата жена премиер на азиатската държава, беше свалена от власт от съда дни преди хунтата да вземе властта след преврат през 2014 г. От тогава срещу нея се води цяла мрежа от съдебни дела, за които бившият премиер твърди, че са политически мотивирани, предаде БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирия и Русия: Кой от кого ще спечели?
Още: В Тайланд: Заловиха онлайн измамници, прибрали 187 млн. долара
Според обвиненията правителството на Шинаватра е изкупувало от фермерите оризища на два пъти по-висока цена от пазарната. Поради тази политика Шинаватра се ползваше с голяма подкрепа в североизточните райони на страната, но критиците й я определяха като скъпоструващ на страната и корумпиран популист. Шинаватра продължава да твърди, че нейната политика към производството на ориз е била продиктувана от желание за подпомагане на бедните в тайландските селски райони, които от години са пренебрегвани от свързания с военните елити в Банкок.
През последните десет години партиите, подкрепящи Шинаватра и нейният брат милиардерът Таксин Шинаватра, бивш премиер, свален от власт с преврат през 2005 г., винаги са печелили изборите с подкрепата на гъсто населените, но бедни северни райони. Но техните правителства многократно са сваляни със съдебни решения и военни преврати, подкрепяни от върхушката в Банкок, която се изнервя от политическия възход на брата и сестрата. Според анализатори обвиненията в корупция срещу Инглук Шинаватра се използват, за да бъде легитимиран преврата, доколкото хунтата се опитва да наложи за себе си образа на борец срещу корупцията.
Таксин Шинаватра от години живее в чужбина в самоналожено си изгнание, за да избегне излежаване на присъда за корупция.
Още: ООН: Над 1 милион души са се завърнали в Сирия след падането на Асад
Още: Ердоган: Турция е идеалният домакин на преговори за Украйна, искаме траен мир (ВИДЕО)