Днес, 12.09.24 г., се проведе встъпителна пресконференция по проект: „Внедряване на мерки за енергийна ефективност на сградата на Градска библиотека "Паисий Хилендарски", гр. Асеновград“. Това е още една важна стъпка към подобряване на културния сграден фонд в града. На събитието присъстваха инж. Стоян Димитров - зам.-кмет на общината и ръководител на проекта, инж. Петър Петров – зам.-кмет, екипът по реализирането, общински и библиотечни служители, граждани, общественици, представители на медиите. Всички присъстващи бяха запознати с предстоящите дейности. Инж. Димитров съобщи, че това е началото на дългоочакван и важен за общината проект, с реализацията на който ще се подобрят енергийните характеристики, обликът и функционалността на ключовата за града сграда на Градската библиотека. През 2023 г. община Асеновград кандидатства с проектното предложение, като в средата на тази година същото беше одобрено. Подписан е договор за финансиране с Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Средствата са осигурени по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ на Национален план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Общата стойност на проекта е в размер на 2 053 221,02 лв., от които 1 959 621,02 лв. са безвъзмездна финансова помощ, а 93 600 лв. е съфинансирането от общината.
„След обновяването на НЧ „Родолюбие“, което вече активно се ползва от жителите и гостите на града, това е следващата стъпка в подобряване сградния фонд в областта на културата в Асеновград. За обновяване сградата на Градската библиотека също е спечелен проект, чрез който се осигурява безвъзмездно финансиране. Работим активно за осигуряване на средства и за ремонт на НЧ „Св. преп. Паисий Хилендарски“, което е паметник на културата“, посочи по време на пресконференцията зам.-кметът Димитров. Той допълни, че непосредствено след одобрението на проекта е стартирана и процедурата за избор на изпълнител на инженеринг - проектиране, строителство и авторски надзор. В резултат на процедурата е избран изпълнител – „КИС КЛИМА“ ООД, с който преди дни е подписан договор. Съгласно условията, в рамките на два месеца трябва да се изготви проект, след което в срок от 360 календарни дни да бъдат изпълнени заложените строително-монтажни работи (СМР).
Основните ремонтни дейности, които ще бъдат извършени са: подмяна на дограма - прозорци и врати; топлинно изолиране на покрив; подмяна на осветителни тела; изграждане на централна климатична система - тип VRF - на директно изпарение, позволяваща прецизно зониране на цялата сградата; ремонт и изграждане на нови санитарни възли, включително за хора с увреждания; др. СМР. Изпълнението на пакета от енергоспестяващи мерки ще повиши енергийния клас на сградата от "В", в "А". Ще намали вредните емисии, както ще се понижат значително и разходите за отопление и охлаждане. Ще доведе до подобряване комфорта и ще гарантира нормални параметри на микроклимата на сградата. Ще бъдат създадени по-добри условия за посетителите и служителите, както и за повишаване качеството на трудовия и творчески процес.
Инж. Стоян Димитров информира, че изградената през изминалата година фотоволтаична централа на покрива на сградата на библиотеката по проект, финансиран от Норвежката програма, за 406 дни е произвела и съответно спестила 14 980 kWh електроенергия, което се равнява на около 13 900 лв. „С реализацията на настоящото проектно предложение ще се постигнат още по-големи икономии на средства, които ежегодно се разходват за отопление, охлаждане и осветление на сградата. Тези спестени пари ще могат да се насочат към обогатяване на книжния фонд, оборудването и др. дейности и инициативи на библиотеката“, каза в заключение инж. Димитров.
Още: Община Асеновград почете Съединението на България